« Wyzwolenie zwierząt » Peter Singer

Peter Singer @Hela Staniszewska

Nie przepadam za filozoficzno-propagandowymi książkami, ale jeśli chodzi o “Wyzwolenie zwierzątPeter’a Singera to żałuję, że nie natrafiłam na nią wcześniej. Statystyki i konkretne dowody przeplatane filozoficznymi przemyśleniami autora, rzuciły mi nowe światło na szokującą skalę wykorzystywania zwierząt przy pełnym przyzwoleniu człowieka. Pisarz doskonale opisał to jednym przerażającym zdaniem: “Okrucieństwa, które oburzyły by nas gdyby dotyczyły przedstawicieli naszego gatunku, tolerujemy gdy ich ofiarą padają istoty do niego nienależące”, i tutaj warto dodać – ale potrafiące tak samo jak my ludzie, odczuwać ból i emocje …

Ta książka ogromnie mna wstrząsneła (i przede wszystkim wywołała poczucie winy). Odkryłam wiele zakamarków przemysłu mięsnego i kosmetycznego, o których nie miałam aż tak dokładnej wiedzy. Wydawało mi się, że sporo już się naczytałam i naoglądałam w tym temacie, a jednak dałam się zaskoczyć. Największe zgorszenie wzbudził we mnie rozdział drugi “Narzędzia badawcze”. Ludzkie okrucieństwo przeszło moje wyobrażenia, a ich charakter doskonale oddaje chociażby to krótkie zdanie: “Po klęsce nazizmu nie zaprzestano eksperymentowania z komorą dekompresyjną, tyle tylko, że naukowcy przerzucili się na zwierzęta.” A kto finansuje większą część eksperymentów na zwierzętach ? My, podatnicy! W imię czego ? W imię posiadania. Materializm i konsumpcjonizm zaraził nas do reszty i przede wszystkim znieczulił:

Można by uznać, że testowanie na zwierzętach leków potencjalnie ratujących życie jest uzasadnione, lecz kosmetyki, barwniki spożywcze i środki do pielęgnacji podłóg są testowane w taki sam sposób. Czy tysiące zwierząt mają cierpieć po to, by na rynek weszła nowa pomadka lub pasta do podłogi ? Czy i tak większość tych towarów nie mamy w nadmiarze ? Komu to służy, poza firmami które chcą dobrze zarobić ?”

Nad tym ostatnim zdaniem warto się zatrzymać i zastanowić.  “Wyzwolenie zwierząt” to książka, po której inaczej spojrzymy na półki z towarem w sklepach, a wyborów zaczniemy dokonywać w taki sposób by maksymalizować dobro i minimalizować cierpienie.  Obudzi ona nasze sumienie, poruszy wrażliwość i przemówi do rozsądku.

wyzwolenie zwierzat

@Hela Staniszewska

wyzwolenie zwierzat

@Hela Staniszewska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *