Przyłączamy się do akcji “Nic nowego”

Przez cały 2018 r. proponowałyśmy wam comiesięczne wyzwania. Tym razem zmieniamy reguły gry. Zachęcone działalnością francuskiego stowarzyszenia Zero Waste France, postawiłyśmy sobie jedno założenie, które realizować będziemy cały rok (albo i dłużej) : rien de neuf czyli nic nowego.

Zasady są proste : przyjmując wyzwanie, zobowiązujemy się do zakupu jak najmniejszej ilości nowych rzeczy/przedmiotów przez 365 dni, po to by dać pierwszeństwo innym alternatywom takim jak, naprawa, zakupy artykułów używanych, wynajem itp. W ten sposób ograniczamy negatywne oddziaływanie konsumpcjonizmu na zasoby Planety , a dodatkowo ożywiamy inne sektory działalności.

Czemu ma służyć ta akcja i dlaczego zdecydowałyśmy się do niej przyłączyć  (do czego i was gorąco namawiamy) ? Powody są dwa : przyczynić się do oszczędności zasobów (nawet milionów ton) czyli najprościej w świecie- chronić środowisko oraz dać jasny i mocny przekaz rządzącym i decydującym.  

To już druga edycja tego przedsięwzięcia. Warto podkreślić, że w pierwszej udział wzięło 15 000 chętnych. W tym roku francuskie stowarzyszenie liczy, że przyłączy się do niej aż 100 000 osób. Ma w tym pomóc specjalna platforma informatyczna (patrz tutaj) , która daje wsparcie licznymi poradami. Niestety, na razie jest ona dostępna tylko w języku francuskim.

W ubiegłym roku bojkotowałyśmy, z dużym sukcesem, zakupy odzieży w sieciówkach. Tym razem idziemy o krok dalej, poszerzając nasze postanowienie na całe gospodarstwo domowe. Uwierzcie nam, że wynajdowanie perełek na rynku wtórnym lub przywracanie życia zepsutym urządzeniom to podwójna satysfakcja.

Nie przekonasz się, dopóki nie spróbujesz.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *