Wyzwanie numer jedenaście – przygotowuję kalendarz adwentowy

Grudzień to niezaprzeczalnie czas oczekiwania na święta bożego narodzenia. Oddając się szaleństwu przygotowań, kupowaniu prezentów, dekorowaniu domów oraz choinek, często również kupujemy kalendarz adwentowy, który ma za zadanie wprowadzić magiczny nastrój przed świętami.

Z dzieciństwa szczególnie w pamięci zapadły mi tekturowe kalendarze adwentowe z małą czekoladką w każdym z 24 okienek. Taki kalendarz wypełniony słodkościami był nie lada wyzwaniem dla łasuchów i tylko nielicznym zdarzało się jeść po jednej czekoladce dzień po dniu i wytrwać tak aż do wigilii.

I chociaż od mojego ostatniego kalendarza adwentowego minęło już sporo czasu, to zauważyłam, że ten klasyk nadal króluje w większości sklepów. Moda posunęła się jednak o krok dalej i na rynku dostępne są kalendarze adwentowe z kosmetykami, piwem, herbatą, serami…a nawet możemy zakupić kalendarze adwentowe dla naszych czworonożnych przyjaciół!

W niektórych domach takie kalendarze są przygotowywane własnoręcznie, a do torebek, pudełek lub też skarpet wkładane są wypieki, na przykład pierniczki lub drobne akcesoria i zabawki.

A jeśli jeszcze nie zaopatrzyliście się w taki kalendarz, bądź nie macie na niego pomysłu, to w naszym listopadowym wyzwaniu przychodzimy Wam z pomocą. Proponujemy zmienić lekko zasady gry i zamiast być obdarowywanym i każdego dnia grudnia, aż do świąt rozkoszować się mała czekoladową figurką lub innym drobiazgiem, dawać innym coś od siebie. A pomysły oraz zasady możecie dostosować do własnych możliwości.

Otóż, codziennie, przez 24 dni dajecie innym coś od siebie, a przykładów mamy całe mnóstwo, oto tylko niektóre z nich:

  • wysłanie drobnego przelewu na konto fundacji lub stowarzyszenia, której cel jest wam bliski i ważny
  • kupienie worka karmy dla pobliskiego schroniska
  • oddanie ubrań i zabawek do domu dziecka bądź rodzinie w potrzebie
  • upieczenie świątecznego ciasta dla koleżanki, która nie ma talentów kulinarnych
  • wsparcie banku żywności
  • zrobienie przedświątecznych zakupów dla starszej osoby

W taki wyjątkowy dość kalendarz adwentowy warto zaangażować całą rodzinę, w tym dzieci. Pamiętajcie, żeby dostosować pomysły i działania do własnych możliwości, bo każdy nawet najmniejszy gest się liczy!

Odrzućmy konsumpcjonizm, zrezygnujmy z niezdrowych, wypełnionych cukrem czekoladek oraz z drobnostek, które dadzą nam tylko chwilową radość, a postawmy na projekt, którego realizacja sprawy radość innym. Bo grudzień, to przecież czas obdarowywania i dzielenia się z innymi.

Wchodzicie w to? Jakie macie pomysły na adwentowe dobre gesty?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *