Paryski eksperyment- pierwsza ulica zero waste

rue zéro déchet

Leżąca w 10 dzielnicy Paryża, Rue de Paradis (po polsku Ulica Rajska) została wyselekcjonowana do niecodziennego eksperymentu. Ma ona stać się ulicą zero waste. Od grudnia tego roku jej mieszkańcy będą aktywnie zachęcani do redukcji swoich odpadów. Szacuje się, że w ciągu roku spadną one o 10%, co daje 50 kg (rocznie) na mieszkańca. Do prawdziwej więc ulicy zeroodpadowej jeszcze daleka droga, ale najważniejsze, że pierwsze kroki zostną poczynione już całkiem niedługo.

Nigdy specjalnie nie przepadałam za tą ulicą, pomimo jej błogiej nazwy. W czasie studiów, dorabiając tam dorywczo jako niania u zaprzyjaźnionej rodziny, kończąc pracę po 22:00 zawsze wracałam taksówką. Bałam się chodzić tamtędy pieszo w nocy. A teraz pojawił się cień sympatii i ochota, by tam powrócić chociaż na chwilę. Mało tego, naprawdę żałuję, że osobiście nie mogę wziąć udziału w tym projekcie, tym bardziej że jej mieszkańcy będą dzielnie wspierani przez stowarzyszenie Zero Waste Paris. Optymistycznie już okrzyknięta « ulicą zéro déchets » będzie pierwszą tego typu w stolicy Francji. Można szczerze pozazdrościć.

Aby plan się powiódł 6000 mieszkańców ulicy Paradis oraz pracownicy, lokalni przedsiębiorcy i uczniowie, będą musieli dosyć drastycznie zmienić swoje przyzwyczajenia. Nie zostaną oni oczywiście pozostawieni sami sobie. Projekt ten obejmuje bowiem liczne szkolenia m.in. na temat recyklingu lub segregowania śmieci oraz warsztaty takie jak kurs gotowania z resztek jedzenia. Wszystko to (i wiele więcej) ma pozwolić na zredukowanie ilości wyrzucanego jedzenia i innych odpadów. Restauracje i inne firmy gastronomiczne będą namawiane np. do używania recyklingowych pudełek kartonowych przeznaczonych na jedzenie na wynos. Podobnie ma się sprawa z kubeczkami czy słomkami.  Po co korzystać z plastikowych skoro te wielorazowego użytku też się mogą sprawdzić. Na ulicy pojawi się również zbiorowy kompostownik oraz … lodówka, której zawartością można będzie się częstować, ale też uzupełniać. Pomyślano też o pracownikach, którzy lubią wyjść na ulicę na papieroska. Zostaną oni wyposażeni w kieszonkowe popielniczki.

Opiekunowie tego eksperymentu zobowiązali się do regularnego monitoringu jak np. ważenie zebranych śmieci za pomocą samochodu wywrotki. Do dyspozycji mieszkańców oddane zostaną  specjalne tabelki, do zapisywania  i analizowania wagi własnych śmieci.

Z ogromnym zainteresowaniem będziemy śledzić tę niebywałą inicjatywę. A tymczasem przypominamy Wam, że  w Paryżu istnieje już Dom Zero Waste, o którym pisałyśmy tutaj.

Co myślicie o takiej inicjatywie ? Gdyby dotyczyło to Waszej ulicy, chętnie. wzięlibyście w niej udział czy mielibyście obiekcje ?

rue zero waste

8 thoughts on “Paryski eksperyment- pierwsza ulica zero waste

  1. świetny pomysł! popieram ideę Zero Waste, powoli wprowadzam te zasady do swojego domu, na ile się da. w Polsce przydałaby się taka akcja również

  2. Interesujący pomysł, ciekawe jak zareagują na to mieszkańcy i jak to będzie wyglądać w praktyce czy wszyscy faktycznie się dostosują

  3. Chętnie wzięłabym udział w takim eksperymencie, gdyby odbywał się na mojej ulicy. Sama staram się ograniczać generowanie odpadów, ale wiem, że mam jeszcze w tym temacie sporo na sumieniu 🙂 Fajnie, że w tym przypadku mieszkańcy mają wsparcie. Jestem bardzo, bardzo ciekawa jak ten eksperyment się rozwinie.

  4. Każda inicjatywa tego rodzaju jest wspaniała. Ja bardzo zwracam uwage na selekcje i ilośc odpadów. część staram się wykorzystać ponownie jeżeli jest taka mozliwość. Popieram inicjatywe w pełni.

  5. Fajna akcja. Sama staram się produkować jak najmniej śmieci, poza tym plastikowe kubeczki np.po jogurcie używam jako doniczki do pomidorów itd. Staram się używać wszystkiego aż do końca, a jedzenie kompostuję.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *