Wyzwanie numer dziesięć – pamiętam o regularnym samobadaniu piersi

Październik to miesiąc walki z rakiem piersi. Nazywany również Pinktober lub Różowy Miesiąc, ma przypominać kobietom o istotnym wpływie stylu życia na ich zdrowie, możliwościach zapobiegania zachorowaniom na raka piersi oraz roli samobadania, a także zapewnić pomoc ofiarom tej choroby i zbieranie funduszy na walkę z rakiem. Symbolem jaki towarzyszy tej akcji jest różowa wstążka.

Rak piersi jest obecnie najczęściej występującym nowotworem wśród kobiet na świecie. W 2015 roku spowodował śmierć blisko 600 000 kobiet, a Światowa Organizacja Zdrowia przewiduje pogorszenie się tych statystyk w kolejnych latach!

I chociaż brzmi to banalnie, najlepszą metodą na osłabienie tego trendu jest promowanie profilaktyki zdrowotnej. Regularne badania mammograficzne są szczególne istotne w przypadku kobiet po 50. roku życia, ponieważ 80% zachorowań wykrywa się właśnie u osób w tym wieku. Ważnym elementem profilaktyki jest oczywiście samobadanie piersi. Już od dwudziestego roku życia każda kobieta powinna regularnie badać piersi, a raz w roku takie badanie powinno być wykonane przez ginekologa, chirurga lub onkologa.

Warto jednak pamiętać, że profilaktyka, to nie tylko badania. To także styl życia.

Czynniki sprzyjające zachorowanion na raka piersi:

  • przypadki raka piersi w rodzinie
  • styl życia: palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, dieta bogata w tłuszcze zwierzęce, niedostateczna ilość aktywności fizycznej
  • nadwaga i otyłość
  • stosowanie antykoncepcji hormonalnej bądź terapii hormonalnej

Samobadanie piersi to podstawowe badanie kontrolne, które może wykonać każda kobieta lub bliska jej osoba w dogodnym dla niej miejscu i momencie. Badania te warto wykonywać regularnie, raz w miesiącu, najlepiej tydzień po zakończonej miesiączce lub w przypadku kobiet po menopauzie, raz w miesiącu w wybranym przez siebie dniu. Należy pamiętać, że nie każdy wykryty guzek jest rakiem piersi, a diagnoza nowotworu nie oznacza utraty piersi czy śmierci. Warunkiem jest wczesne wykrycie raka. A podstawą do tego jest profilaktyka, regularne badania oraz poziom wiedzy.

Drogie Panie, przylacznie się do naszego wyzwania! Badajcie regularnie swoje piersi i namawiajcie do tego swoje koleżanki. Pamiętajcie, że ten prosty nawyk może uratować Wam życie.

3 thoughts on “Wyzwanie numer dziesięć – pamiętam o regularnym samobadaniu piersi

  1. No właśnie, miałam się zapisać na coroczna wizytę:-) czasem, dobrze czytać wpisy. A to przecież październik.

  2. Wlasnie niedawno zrobilam mamografie, ale chyba wlasnie powinnam zabrac sie za regularne badanie piersi, tymbardziej, ze niestety mam – tzn kobiety w mojej rodzinie maja te chorobe zapisana w genach…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *