Wyzwanie numer dziewięć – przesiadam się z samochodu na rower

dzien bez samochodu

W tym miesiącu, a dokładnie 22 września obchodzimy Dzień bez samochodu. Ta międzynarodowa kampania proekologiczna ma na celu przede wszystkim zmniejszyć ilość spalin wytwarzanych przez miliony aut poruszających się po miastach oraz uświadamiać kierowców na temat pozytywów płynących ze zmiany środka transportu na bardziej przyjazny środowisku. Tym najlepiej wpływającym nie tylko na same środowisko, ale także na nasze zdrowie jest oczywiście rower. Oprócz czystej radości z jazdy na rowerze, ma on kilka innych niezaprzeczalnych korzyści:

  1. Wydłuża życie – badania wykazały, że każda minuta spędzona na rowerze pozwala wydłużyć średnia długość życia o jedną minutę!
  2. Redukuje emisję dwutlenku węgla – to właśnie CO2 jest odpowiedzialny za efekt cieplarniany i smog. Jedno auto w ciągu kilku lat użytkowania emituje tony dwutlenku węgla do atmosfery.
  3. Redukuje emisję tlenków azotu – tlenki azotu to związki chemiczne, które przyczyniają się do powstawania smogu, ponadto wchodząc w reakcję z woda, są odpowiedzialne za tak zwane kwaśne deszcze.
  4. Pozwala ominąć korki – korki to niezaprzeczalnie zmora wszystkich kierowców – przez nie traci się nie tylko czas, ale i nerwy! Na rowerze zdecydowanie łatwiej je ominąć.
  5. Nie ma problemu z parkowaniem – brak wolnych miejsc parkingowych, to jak w powyższym punkcie, stres, strata czasu, a czasem i w wielu przypadkach również pieniędzy.
  6. Niskie koszta zakupu i eksploatacji – trudno się nie zgodzić, że jazda rowerem, to jeden z najtańszych sposobów poruszania się po mieście. Sam jednoślad w zależności od naszych potrzeb i funduszy to wydatek z rzędu kilkuset złoty. Nie ma dodatkowych wydatków, jak paliwo, rejestracja, ubezpieczenie, parking…
  7. Łatwy w utrzymaniu – Rower można trzymać na balkonie, klatce schodowej, niewielkiej piwnicy lub w mieszkaniu. Tymczasem samochód potrzebuje miejsca parkingowego.
  8. Rower = sport – codzienna jazda na rowerze do pracy czy do sklepu pozwala zadbać o kondycję oraz spalić zbędne kalorie, tym bardziej jeśli całe dnie spędzasz za biurkiem.
  9. Wszędzie wjedzie – Rower pozwala na poruszanie się ‘od drzwi do drzwi’, można nim jeździć po parku, nad rzeką, po małych i wąskich uliczkach…a tam gdzie nie można nim wjechać, jak na przykład schody, wystarczy go po prostu przenieść.
  10. Ekologiczny Rower nie tylko nie hałasuje, ale także nie zanieczyszcza środowiska.

W naszym wrześniowym wyzawniu zachęcamy Was zatem do zgaszenia silników samochodowych, schowania kluczyków gdzieś głęboko do szuflady i zmiany środka transportu na bardziej ekologiczny. Jeśli przekonują Was powyższe argumenty – wybierzcie rower, a jeśli z jakichkolwiek powodów potrzebujecie innej alternatywy – skorzystajcie z hulajnogi, transportu miejskiego lub po prostu zdecydujcie się przemieszczać na pieszo.

Jesteśmy pewne, że taka zamiana będzie jak najbardziej pozytywna – dla Waszego zdrowia, Waszego portfela, ale również pozwoli Wam odkryć Wasze miasto z innej perspektywy!  

To jak, przyłączacie się do wyzwania?

dzien bez samochodu

@MLikeMoment

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *