Wyzwanie numer osiem – jestem eko także podczas wakacji

Mamy już sierpień, czyli pełnię lataz upałami na czele. Część z Was zapewne już od jakiegoś czasu korzysta z urlopów, inni wyjazdy mają dopiero przed sobą. Niezależnie od tego czy wybieracie się nad morze, w góry, czy też na dzikie łono natury lub do pełnych turystów miejscowości…warto mieć pewność, że przy okazji wakacyjnych atrakcji, nie szkodzimy przyrodzie i środowisku.

W naszym lipcowym wyzwaniu, o którym możecie przeczytać tutaj, zachęcałyśmy Was do przyłączenia się do akcji #pickup5, która opiera się na zbieraniu i wyrzuceniu do kosza 5 przypadkowych odpadków, na które natkniecie się na swojej drodze podczas letnich wojaży. Pomimo, że wyzwanie to dobiegło końca, namawiamy Was do kontynuowania tego dobrego nawyku, który ma na celu dobro naszej planety.

W naszym dzisiejszym, sierpniowym już wyzwaniu, korzystając z wakacyjnej aury, podpowiemy Wam jak sprawić by Wasze podróże były bardziej eko!

1° Wybieramy cel podróży

Wybierając cel podróży warto rozważyć kierunki, które niekoniecznie są odległe od naszego miejsca zamieszkania. I chociaż współcześnie większość środków transportu wpływa na zmiany klimatyczne, to właśnie transport lotniczy jest największym źródłem emisji dwutlenku węgla.

Jeśli już udamy się w miejsca odległe i egzotyczne lub nieznane, nasz ślad powinien być jak najmniejszy – nie należy tym bardziej pozostawiać po sobie szkód.

Wiele biur podróży oferuje wakacje, które wspierają zrównoważony rozwój, nie mają negatywnego wpływu na środowisko naturalne i zapewniają wsparcie finansowe lokalnym społecznościom.

2° Wybieramy transport

Należy pamiętać o wyborze jak najbardziej przyjaznej dla środowiska formy transportu. Zadajmy sobie pytanie: czy zamiast lotu możemy wybrać pociąg lub samochód? Starajcie się unikać lotów na krótkich dystansach (< 500 km), a jeśli nie macie innej opcji, wybierzcie linie lotnicze o wyższym wskaźniku obłożenia i bardziej wydajnych samolotach.

Jeśli wybieracie się na wakacje samochodem, zaproponujcie przejazd współdzielony, obok czysto ekonomicznych korzyści  jest on także bardziej przyjazny dla środowiska. W przeciwieństwie do podróżowania samochodem w pojedynkę, dzieląc z kimś przejazd lepiej wykorzystujesz wolne miejsca i zmniejszasz emisję spalin do atmosfery.

3° Wybieramy zakwaterowanie

Nie jest prawdą, że aby spędzić ekologicznie wakacje, trzeba zrezygnować z komfortowych albo luksusowych warunków i spać pod namiotem!

Coraz więcej  hoteli i innych miejsc noclegowych wyposażonych jest w skuteczne systemy przetwarzania odpadów, które poddają się recyklingowi, są energooszczędne i w miarę możliwości wykorzystują przyjazne dla środowiska źródła energii,  jak na przykład energia słoneczna.

4° Jesteśmy świadomymi turystami

– Szanuj lokalne uwarunkowania. Korzystaj ze szlaków i ścieżek publicznych; nie niszcz i nie zbieraj roślin i nie karm dzikich zwierząt; nigdy nie zostawiaj po sobie śmieci.

– Wybieraj tylko renomowanych, zorientowanych na ochronę środowiska przewodników i organizatorów wycieczek.

– Oszczędzaj wodę. Bierz prysznic zamiast kąpieli; do picia używaj butelki wielorazowego użytku wykonanej ze szkła lub stali nierdzewnej, w razie potrzeby korzystaj z wody przegotowanej zamiast butelkowanej. Używaj jak najmniejszej ilości kosmetyków i detergentów. Korzystaj jak najdłużej z hotelowych ręczników, odmawiaj ich codziennej wymiany.

– Ogranicz zużycie energii. Obejmuje to korzystanie z klimatyzacji i ciepłej wody użytkowej. Po opuszczeniu pokoi hotelowych należy wyłączyć wszystkie światła i upewnić się, że krany są dobrze dokręcone.

– Odpady sanitarne należy utylizować zgodnie z przepisami. Nigdy nie spłukuj w toalecie wacików, chusteczek nawilżanych,  prezerwatyw, tamponów i plastiku.

– Redukuj i sortuj. Gazety, czasopisma i inne papierowe opakowania wrzucaj do specjalnych koszy. Ograniczaj liczbę toreb, serwetek i jednorazowych kubków, których używasz podczas jedzenia fast foodów.

– Wybierz transport przyjazny dla środowiska. Zamiast wynajmować samochód, wybierz taksówki, pociągi czy autobusy. W wielu miejscach można również wypożyczyć rowery. I nie zapomnij o przemieszczaniu się na pieszo!

– Unikaj szkodliwej działalności rekreacyjnej. Zrezygnuj ze sportów, które mają szkodliwy wpływ na środowisko lub wybieraj bardziej nowoczesne obiekty rekreacyjne (np. pola golfowe, w których woda jest poddawana recyklingowi).

5° Wracamy do domu

Zastanów się dwa razy zanim kupisz jakąkolwiek pamiątkę – po pierwsze czy rzeczywiście jej potrzebujesz, po drugie, czy została wykonana z bezpiecznego materiału.Nigdy nie kupuj pamiątek wykonanych ze skór zwierzęcych,ich części ciała, skorupy żółwi, kości słoniowej lub koralowców – mogą być nielegalne.

Ciesz się przyrodą i środowiskiem naturalnym. Mamy to szczęście, że Ziemia oferuje nam tak wiele niesamowitych, zaskakujących i wręcz zapierających dech w piersiach miejsc…

UDANYCH WAKACJI!

2 thoughts on “Wyzwanie numer osiem – jestem eko także podczas wakacji

  1. Dzięki za ten wpis. Od czasu pobytu w Malezji, gdzie z małej wysepki wysypywały się wręcz plastikowe butelki, nieustannie męczy mnie pytanie “jak podróżować bardziej eko”.

  2. Bardzo podoba mi się Twój zestaw rad! Wiadomo, że nie wszystkie da się od razu zastosować, ale im więcej, tym lepiej. Czasem przeszkodą są koszty, czasem po prostu nie ma na miejscu możliwości (na przykład segregowania odpadów bo i tak trafiają potem do wspólnego kontenera), ale im więcej będzie się o tym mówiło, tym więcej ludzi – mam nadzieję – zacznie zwracać na te kwestie uwagę!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *