Wsłuchaj się w “Tajemną Mowę Drzew”

 

Zamknijcie oczy i myślami przenieście się do lasu. Wokół Was rozpościerają się szlachetne i pełne dumy olbrzymy – drzewa. Z oddali dociera do Was tak dobrze znany stukot dzięcioła, który z niezwykłą pieczołowitością wykonuje swoją pracę. Stąpacie bardzo powoli, tak aby nie zniszczyć mrowiska – idealnego przykładu funkcjonowania gospodarki cyrkularnej, w którym panuje absolutna czystość, podział pracy i wysoko rozwinięte życie społeczne. Te małe istoty pracowicie znoszą sosnowe igiełki, okruchy, liście i drobinki piasku, nie produkując przy tym żadnych odpadków i w mądry sposób wykorzystując wszelkie zasoby. Pod rosnącym  nieopodal świerkiem znajdujecie pięknego i dorodnego borowika, znak idealnej symbiozy. Przyglądacie się porostom, suchym liściom, które szeleszczą pod stopami i skrywającym sekrety mchom. Dotykacie spękanej kory drzewa i czujecie płynącą wewnątrz energię, wibrującą żywicę i chcecie prędko poznać jego historię. W tym idealnym królestwie przyrody, w którym towarzyszy Wam cisza i do której początkowo trzeba się przyzwyczaić, znikają z życia lęki. Przykład lasów dodaje nam bowiem odwagi.

Lektura Tajemnej Mowy Drzew Erwina Thomy jest jak taka wyprawa do lasu, a każda strona odkrywa przed nami coraz to nowe sekrety. Poznajemy funkcjonowanie drzew i całego leśnego ekosystemu, zwiedzamy wnętrze drzewa, a nawet…poznajemy jego mowę. Bowiem według jej autora, drzewa komunikują się z otoczeniem. Porozumiewają się nie tylko z nami, ale także między sobą oraz z innymi elementami przyrody. Warto więc wejść głębiej w ich naturę i spróbować zrozumieć ich mowę.

Erwin Thoma jest austriackim leśnikiem, który na temat drzew zdaje się wiedzieć niemal wszystko. W książce Tajemna mowa drzew przedstawia koncepcję dotyczącą związku człowieka z drzewami jako przykład skutecznego stosowania zasad praktycznej gospodarki cyrkulacyjnej i samowystarczalnego przemysłu. A także życia w środowisku odradzających się zasobów naturalnych. Thoma kierując się tymi zasadami, na początku lat 90. założył swoja firmę, która tworzy bezpieczne i przede wszystkim ekologiczne drewniane domy oparte na patencie Holz100.  Jego projekty są bioniczne, czyli inspirowane naturą. Bowiem tak zaprojektowane budynki, są nie tylko energooszczędne, ale także odporne na ogień czy trzęsienia ziemi. Jak się okazuje ich tajemnica tkwi także w wyborze odpowiedniego drewna. Odpowiednie oznacza w tym wypadku drewno księżycowe, ścinane zimą przy malejącym księżycu.

Drzewa są z nami od zawsze, dostarczają nam pożywienia, są schronieniem, a także zapewniają nam ciepło. Z drewna tworzymy domy, instrumenty muzyczne, meble. Przez ostatnie lata sposoby i zakres wykorzystanie drzew i drewna niezwykle się zmienił – stawiamy nie na jakość, a na ilość. Żyjemy w czasach konsumpcjonizmu, w których odchodzi się od tradycji i coraz mnie korzysta z tego, co daje nam natura. W trakcie lektury krok po kroku zdajemy sobie sprawę, jak szczęśliwsze i mniej skomplikowane nasze życie mogłoby być, gdybyśmy brali przykład z drzew: Każdej jesieni zrzucają liściasta szatę, żeby zapewnić pożywienie dla innych. Przechodzący obok wędrowiec, dzięcioł, wiewiórka i inni mieszkańcy lasu znajdą obok nich i na nich pokarm. Drzewa kooperują ze wszystkimi innymi organizmami w skomplikowanym ekosystemie. Wszystko co nie jest im konieczne oddają bez wahania. Życie oznacza dla nich dawanie i branie tego, co im potrzebne. Siła witalna i zdrowie są blisko związane z dawaniem, ale także z umiejętnością przyjmowania darów.

Tajemna Mowa Drzew, to książka, która sprawi, że obok żadnego drzewa nie przejdziecie już obojętnie. Poznacie znaczenie poszczególnych gatunków drzew w medycynie ludowej i konwencjonalnej. Odkryjecie jakie właściwości za nimi stoją i jaka rodzaje energii nam przekazują. Ta pozycja to jednak coś więcej niż tylko książka o drzewach. To także lektura, która uczy pokory wobec natury, życia w pełnej harmonii z nią, przy jednoczesnym poszanowaniu jej praw. Spokojnie można stwierdzić, że to dzieło z pogranicza filozofii, które warto mieć w swojej domowej  biblioteczce!

*Artykuł powstał we współpracy z Wydawnictwem Literackim

Erwin Thoma

erwin thoma

 

3 thoughts on “Wsłuchaj się w “Tajemną Mowę Drzew”

  1. musi być interesująca lektura! las ma swój rytm, swoje prawa, normy, których ludzie nie rozumieją a warto poznać.

  2. Temat ciekawy. Jednak przyznam, że bardziej interesowałaby mnie książka na temat naszej lokalnej przyrody. Oczywiście wiele informacji o drzewach jest uniwersalnych. Jednak wydaje mi się, że w każdym zakątku ziemi przyroda różni się od siebie w sposób diametralny i spostrzeżenia na temat polskich drzew i lasów, byłyby dla mnie bardziej interesujące, po prostu bliższe. 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *