W ubiegłym miesiącu pokochałam: zielone mleko

Nie dajcie się absolutnie zmylić tytułowi tego postu, napój o którym Wam napiszę nie ma bowiem nic wspólnego z produktami mleczarskimi, nawet tymi pochodzenia roślinnego.  Zielone mleko, bo o nim mowa, jest niezwykle proste w przygotowaniu i każdego ranka stawia mnie na nogi, z powodzeniem zastępując mi kawę. Jego sekret to młody jęczmień, czyli prawdziwą bomba witaminowo-mineralna!

Młody jęczmień, co to takiego?

Jeśli jeszcze nie znacie młodego jęczmienia, to warto o nim wiedzieć dwie rzeczy –  ma piękny, zielony kolor oraz pachnie i smakuje dość specyficznie, przez co początkowo może zniechęcać. Młody jęczmień jest dostępny pod kilkoma postaciami: w formie sproszkowanego soku, tabletek oraz rozdrobnionej trawy jęczmiennej, a swój kolor zawdzięcza bardzo wysokiej zawartości chlorofilu. 

W ostatnim czasie stał się on bardzo popularny i łatwo można by pomyśleć, że to kolejny ‘pseudo zdrowy’ suplement, nic bardziej mylnego! Jęczmień znany jest już od tysięcy lat że swoich wspaniałych odżywczych właściwości. W Starożytnym Rzymie gladiatorzy używali go w swojej diecie, aby wzmocnić organizm i dodać sobie energii.

Najlepszy jest ten ususzony na proszek z młodziutkich, mniej więcej siedmiodniowych listków jęczmienia. Suszy się on bardzo szybko i  koniecznie w niskiej temperaturze, by uniknąć utlenienia się cennych witamin i innych substancji leczniczych. Składniki zawarte w proszku z soku są przyswajalne niemalże w 100%.  Dodatkowo zachęcać może fakt, że młody jęczmień nie jest modyfikowany genetycznie, a uprawia się go na terenach czystych biologicznie.

Właściwości

Młody jęczmień to doskonale źródło witamin i minerałów. Zawiera witaminy z grupy B, antyoksydanty – witaminy C i E oraz beta-karoten, żelazo, wapń, magnez i cynk. Ponadto, jak już wspomniałam bogaty jest w  chlorofil, znany z cennych właściwości, jak na przykład:

  • leczenie anemii
  • neutralizowanie toksyn (i poprawy ich usuwania z organizmu)
  • wspieranie pracy nadnerczy i tarczycy
  • wzmacnianie ścian naczyń krwionośnych
  • przyspieszanie gojenia się ran i stymulacja układu immunologicznego

Jęczmień zawiera także cenne  aminokwasy i błonnik pokarmowy a, dzięki jego wysokiej zawartości, ma właściwości odchudzające. Regularne stosowanie tego zielonego proszku pomoże Wam nie tylko  uzupełnić braki w organizmie, ale także zadbać o jego równowagę kwasowo-zasadową. Młody jęczmień posiada silne działanie detoksykacyjne, pomaga wyeliminować wolne rodniki, oczyszcza organizm z toksyn i metali ciężkich, przy czym wspomaga pracę wątroby oraz nerek. Systematyczne spożywane zapewnia też prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego, dlatego właśnie warto go spożywać również w okresie zimowym. Ponadto to bogate źródło selenu – znanego ze swojego dobroczynnego wpływu na stan skóry, uelastycznia ją oraz chroni przed uszkodzeniami spowodowanymi przez różne czynniki zewnętrzne: promienie UV, zanieczyszczenie powietrza, smog oraz zimno.

Zielone mleko

Chociaż jego zapach i smak działa odstraszająco, po powyższej lekturze, chyba nikt nie ma wątpliwości, że warto się do niego przekonać. Przygotowanie zielonego melka jest dziecinnie proste, potrzebujemy oczywiście sproszkowany młody jęczmień oraz wodę. Raz dziennie, najlepiej na czczo, należy rozpuścić 2 łyżeczki jęczmienia w 150 ml zimnej wody i wypić. Jedna łyżeczka młodego jęczmienia odpowiada 2 kg świeżych owoców lub warzyw. Młody jęczmień zastępuje nawet kilka filiżanek kawy. Ma efekt pobudzający, który utrzymuje się do kilkunastu godzin.

Można go dodać także do soków bądź koktajli owocowych. Należy jednak pamiętać aby nie dodawać go do potraw gorących, gdyż może utracić swoje cenne właściwości.

To co, na zdrowie!

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *