Trujące sprzątanie cz. I

Ponieważ większość z nas lubi przebywać w czystych pomieszczeniach, ale mało kto lubi sprzątać, wychodzimy z założenia, że im więcej różnych środków czyszczących, tym prościej i szybciej uporamy się z brudem. Kupujemy płyny, mleczka, proszki, żele, spraye, a każdy z nich ma zupełnie inne przeznaczenie. Są one zazwyczaj bardzo skuteczne – pozwalają z powodzeniem wywabiać plamy, myć duże powierzchnie, pozostawiają okna bez smug, a do tego mają też przyjemny zapach.  W czym tkwi ich sekret? Niestety, w ilości substancji chemicznych w nich zawartych. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że mogą one mieć niekorzystny wpływ na nasz organizm. A ich wdychanie podczas sprzątania jest bardziej toksyczne niż wypalenie 20 papierosów!

Płyn do mycia naczyń

Wydawałoby się, że płyny do mycia naczyń powinny mieć bezpieczny skład, w końcu mają styczność z przedmiotami służącymi nam na co dzień do przygotowywania oraz spożywania posiłków. Tymczasem znajdziemy w nich między innymi wybielacze, suchy chlor, substancje rozpuszczające brud i tłuszcz, amoniak oraz środki bakteriobójcze. Dlatego zawsze należy pamiętać, aby dokładnie wypłukać naczynia, aby oczyścić je z detergentów, a następnie wysuszyć.

Środki piorące

Proszki i płyny do prania charakteryzują się intensywnymi zapachami, które mogą prowokować podrażnienie nosa, wysypkę, a także doprowadzać do łzawienia oczu lub nawet w przypadku alergików bóle głowy, mdłości i kichanie. Często w ich składzie można znaleźć fosforany oraz inne związki, które są wchłaniane przez skórę, wiele z nich ma działanie rakotwórcze, inne podrażniają skórę, błony śluzowe, drogi oddechowe.  Środki piorące zwykle są nadużywane oraz źle się wypłukują, więc ich pozostałości zostają na ubraniach i mają bezpośredni kontakt ze skórą.

Wybielacze

Wybielacze są szczególnie toksyczne ze względu na zawarte w nich związki chloru, które mogą działać drażniąco na oczy oraz skórę. Wdychanie oparów w dużych ilościach może prowadzić  nawet do oparzeń górnych dróg oddechowych. Wybielacza nie należy łączyć z innymi substancjami. W połączeniu z amoniakiem może utrudniać oddychanie, natomiast w wyniku połączenia z octem lub cytryną możliwe jest wytworzenie szkodliwego tlenku chloru, który grozi poważnym zatruciem dróg oddechowych. Po zastosowaniu środka wybielającego należy pamiętać o przewietrzeniu pomieszczenia.

Odświeżacze powietrza

Zapachy zawarte w odświeżaczach powietrza zawierają rakotwórczy benzen, dichlorobenzen i toksyczny formaldehyd. Regularne stosowanie odświeżaczy powietrza może prowadzić do rozwoju nowotworów układu oddechowego, zatruć, przewlekłych bólów głowy, wystąpienia objawów alergii i rozwoju astmy. Szczególnie należy unikać odświeżaczy powietrza w aerozolu, które z łatwością przedostają się do dróg oddechowych.

Produkty do czyszczenia toalet i łazienek

Większość ogólnodostępnych produktów do czyszczenia toalet i łazienek zawiera substancje żrące, które mogą podrażniać oczy, drogi oddechowe i skórę. Dlatego podczas sprzątania warto pamiętać nie tylko o ochronie dłoni ale także dróg oddechowych.

Środki udrożniające

Wymagają szczególnej ostrożności, ze względu na ryzyko oparzeń skóry, oczu oraz dróg oddechowych. Zwykle zawierają sodę kaustyczną, czyli żrący wodorotlenek sodu w postaci granulek, wbrew powszechnej opinii nie należy zalewać środka do udrożniania rur wrzącą wodą, ponieważ może to skutkować wystrzeleniem w górę żrących substancji. Po zastosowaniu takiego środka powinno się niezwłocznie opuścić pomieszczenie aby uniknąć intoksykacji.

Jeśli więc nie chcecie narażać zdrowia swojego oraz swoich bliskich, ale także cieszyć się czystym mieszkaniem, już teraz zapraszamy Was do lektury drugiej części tego artykułu. Zaproponujemy w nim kilka prostych, tanich, skutecznych, ekologicznych ale także bezpiecznych metod na sprzątanie, tak aby ograniczyć ilość toksyn wchłanianych do organizmu i zapobiegać groźnym chorobom!

3 thoughts on “Trujące sprzątanie cz. I

  1. dlatego ja wybieram produkty troch drozsze, ale za to bezpieczniejsze. wol zapacicic wiecej za frosch czy eco, ale spac spokojnie.

    1. Nie do końca jest tak, że Frosch ma lepsze produkty. Wszystko zależy od składu 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *