Jak prawidłowo myć warzywa i owoce?

O tym, że wszelkie warzywa i owoce myć należy, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Robimy to przede wszystkim aby oczyścić je z brudu i ewentualnych bakterii na nich obecnych. Świeże owoce i warzywa są pożywką dla przeróżnych drobnoustrojów: drożdży, pleśni, pałeczek z grupy coli, bakterii z rodzaju Micrococcus i Bacillus, a na owocach psujących znajdziemy także bakterie octowe oraz mlekowe. Ponadto mogą zawierać one toksyczne pestycydy, woski, metale ciężkie i inne substancje, które mogą niekorzystnie działać na nasze zdrowie.

Okazuje się jednak, że zwykłe płukanie pod bieżącą wodą (nawet ciepłą) nie jest wystarczające! Jak więc myć warzywa i owoce aby pozbyć się niechcianych bakterii, chemikaliów i pasożytów?

Słowo o pestycydach

Warzywa i owoce to bogate źródło witamin, składników mineralnych, błonnika, a nawet przeciwutleniaczy. Niestety, w wielu przypadkach to także bogate źródło pestycydów. Te ostatnie mimo że bardzo skuteczne w walce ze szkodnikami, nie są już tak dobre dla naszego zdrowia. Zjadanie ich regularnie i w zbyt wysokich stężeniach może mieć poważne następstwa dla naszego zdrowia. Na liście 12 najbardziej obciążonych pestycydami warzyw i owoców, znalazły się:

 • jabłka,
 • brzoskwinie,
 • nektarynki,
 • truskawki,
 • winogrona,
 • seler,
 • szpinak,
 • papryka czerwona,
 • ogórki,
 • pomidorki koktajlowe,
 • groszek,
 • ziemniaki

Oczywiście, najprościej jest wybierać warzywa i owoce oznaczone certyfikatem rolnictwa ekologicznego, jednak ich cena często potrafi przerosnąć nasze możliwości finansowe. Czy więc powinniśmy ich sobie odmawiać? Absolutnie nie! Ale wybierać i kupować je w miesiącach ich naturalnego dojrzewania i przede wszystkim myć w odpowiedni sposób.

Myjemy warzywa i owoce

Obecnie na ryku  dostępne są specjalne, ekologiczne płyny do mycia warzyw i owoców, które usuwają groźne zarazki i zanieczyszczenia z ich powierzchni. I chociaż w ich składzie znajdują się głównie naturalne składniki, my odradzamy Wam ich kupno.

Mamy dla Was sposób, który jest nie tylko prosty, ale także niezwykle tani, z wykorzystaniem składników, które można znaleźć w (prawie) każdej kuchni. Chodzi o ocet oraz sodę oczyszczoną(ocet może być także zastąpiony kwaskiem cytrynowym)!  Jeśli chcemy pozbyć się szkodliwych bakterii, należy  wypłukać warzywa i owoce w wodzie o odczynie kwaśnym przez 2-3 minuty. Na 1 litr wody dodajemy ok. pół szklanki octu albo 2-3 łyżki kwasku cytrynowego. Zaś do pozbycia się pestycydów oraz innych substancji chemicznych potrzebny nam będzie roztwór alkaliczny. Aby go otrzymać mieszamy wodę z sodą – na 1l wody należy uczyć łyżkę sody. W tak przygotowanym płynie umieszczamy owoce i warzywa, zostawiamy na kilka minut, a później dokładnie płuczemy w czystej wodzie.

Umyte w ten sposób warzywa i owoce są dużo smaczniejsze, ale też o niebo zdrowsze!

6 thoughts on “Jak prawidłowo myć warzywa i owoce?

 1. Nie znałam tych sposobów, muszę zacząć je stosować 🙂 obojętne jaki ocet?

 2. Na całe szczęscie mamy bardzo dużo swoich owoców, niepryskanych.

 3. Ja do tej pory myłam je tylko pod wodą, ale teraz zacznę robić to dokładniej 😉

 4. Ja jabłka dla bezpieczeństwa obieram., choć pod skórką same dobroci. No ale wiem, że samo mycie nie pomoże, bo najwięcej chemii jest w właśnie w skórce

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *