“Sześć cztery”- japoński kryminał Hideo Yokoyamy

Hideo Yokoyamai

@MLikeMoment

Kto lubuje się w kulturze japońskiej i chciałby przyjrzeć się z bliska, powinien sięgnąć po książkę Hideo Yokoyamy “Sześć cztery”. Poza głównym wątkiem jakim jest porwanie dla okupu, odkrywamy w niej sporo interesujących zagadnień jak na przykład: miejsce kobiety w japońskim społeczeństwie, kult śmierci, sztywność stosunków hierarchicznych czy chociażby skromność w okazywaniu uczuć. W tym opasłym tomie pojawia się również galeria złożonych postaci.

Powieść Hideo Yokoyamy to przede wszystkim policyjny kryminał. “Sześć cztery” to kryptonim sprawy sprzed 14 lat, o dramatycznym zakończeniu. Porwana dla okupu 7 letnia dziewczynka została zamordowana, a sprawca jest ciągle na wolności. To ogromna tragedia dla rodziny, ale też ogromna porażka dla policji, która odbiła się echem w jej szeregach. Na rok przed przedawnieniem sprawy, powraca ona na biurko Mikamiego, byłego śledczego i głównego bohatera. To dzięki niemu poznajemy  dokładnie pracę rzecznika prasowego policji, jego aktualny zawód. Jak się szybko okazuje, jest to dosyć trudna profesja, pełna presji, ale także delikatności i moralnych wyborów. Rola narzucona Mikamiemu nie jest łatwa. Stres i intrygi związane z życiem zawodowym mieszają się w jego codzienność i problemy rodzinne.

W powieści mamy do czynienia z niezwykłą subtelnością w tworzeniu napięcia i współzawodnictwa. Nadzwyczajną mocą tej książki wcale nie jest jej egzotyczność, a umiejętność autora w zbudowaniu atmosfery napięcia poszczególnych wątków (jak chociażby negocjacje  z prasą). Czy to poprzez pracę, czy też życie osobiste bohaterów, będziemy świadkami niecodziennych, jak dla nas Europejczyków, stosunków międzyludzkich. Są one dyktowane inną kulturą, innymi obyczajami i normami społecznymi. A naznaczone są one dodatkowo momentami szczerości, przypływem emocji czy też fizycznym zmęczeniem.

Hideo Yokoyama jest autorem wielu powieści. U źródeł każdej z napisanych przez niego pozycji leży konflikt między organizacją a jednostką. Zanim jednak dał się pochłonąć na dobre prozie fabularnej, przez 12 lat pracował  jako reporter kryminalny. Jak zatem można się domyślić, w “Sześć cztery” wykorzystuje własne doświadczenia z okresu pracy jako dziennikarz.

Gorąco polecamy Wam tę powieść i przede wszystkim nie zrażajcie się jej objętością!

Artykuł powstał we współpracy z Wydawnictwem Literackim.

9 thoughts on ““Sześć cztery”- japoński kryminał Hideo Yokoyamy

  1. Bardzo mnie interesują inne kultury, a Japonia jest krajem, który bardzo chciałabym odwiedzić 🙂 Chyba muszę sięgnąć po tę pozycję!

  2. Kultura japońska fascynuje mnie od dawna, ale jeszcze nigdy nie czytałam literatury pochodzącej z tego kraju. Chętnie sprawdzę! 🙂

  3. Hm… Jestem fanką kryminałów, ale nigdy nie przyszło mi do głowy, żeby przeczytać coś z tego gatunku, co napisał japoński autor. To może być ciekawe. Zapisuję sobie ten tytuł. Dziękuję za inspirację.

  4. Różnice kulturowe czasem są dla nas nie do pojęcia… ale dzięki temu książka jest jeszcze bardziej emocjonująca bo czasem szlag Cię trafia czytając, że bohater nie postępuje w sposób oczywisty dla Ciebie. Chętnie przeczytam.

  5. Objętość nie jest problemem! 😀
    Na pewno się za nią rozejrzę.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *