Wyzwanie numer sześć – rezygnuję z plastiku jednorazowego użytku

no plastic challenge

W ostatnim czasie niezwykle głośno jest o tak zwanych jednorazowych produktach z tworzyw sztucznych, jak chociażby słomki, plastikowe kubki i sztućce, patyczki kosmetyczne. Wszechobecny plastik stanowi 85 proc. odpadów trafiających do morza. Jego mikroskopijne kawałki znajdują się w powietrzu, wodzie i żywności. Przez to dostają się do naszych płuc i trafiają na nasze stoły. Tym problem zainteresowała się wreszcie Komisja Europejska, która chce wprowadzić zakaz stosowania plastiku w tych produktach, dla których istnieją łatwo dostępne i przystępne cenowo zamienniki. Produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych zostaną objęte zakazem wprowadzania do obrotu.

Zanim to jednak nastąpi, proponujemy zaadoptować do swojego życia kilka ekologicznych nawyków.

Kilka miesięcy temu powiedziałyśmy “stop” plastikowym słomkom. Dzisiaj idziemy o krok dalej i rezygnujemy całkowicie z plastikowych przedmiotów jednorazowego użytku!

Dlaczego warto?

Każdego roku produkuje się 400 milionów ton plastiku, a aż 40% jest jednorazowego użytku, co oznacza, że jest on używany tylko raz, zanim zostanie wyrzucony. Ponad osiem milionów ton plastiku każdego roku jest wprowadzane do morza! Ponadto:

 • Plastik produkuje się głównie z ropy naftowej
 • Wymaga dużej emisji CO2
 • Potrzebuje nawet 1000 lat, by całkowicie się rozłożyć. Jedna foliowa torebka będzie istnieć na naszej planecie prawie 500 lat!
 • Nie wszystkie tworzywa sztuczne można poddać recyklingowi, na przykład słomki
 • Niektóre polimery mogą uwalniać toksyny oraz szkodliwe substancje chemiczne jeśli wchodzą w kontakt z żywnością, lub są używane wielokrotnie
 • Tworzywa sztuczne moga przyczyniac sie do zaburzeń gospodarki hormonalnej i działać rakotwórczo
 • Są głównym powodem zanieczyszczeń mórz i oceanów
 • Są niebezpieczne, a nawet śmiercionośne dla zwierząt morskich i ptaków
 • Plastikowe drobinki dryfujące w oceanie trafiają do łańcucha pokarmowego

Co mogę zrobić?

Rezygnacja z plastiku, a w szczególności z tworzyw sztucznych jednorazowego użytku nie jest ani kosztowna, ani uciążliwa, ani też nie zabiera dużo czasu.  Wystarczy pamiętać o kilku prostych eko-gestach każdego dnia i bez względu na okazję:

 • Korzystaj z materiałowej torby wielorazowego użytku, którą zawsze będziesz mieć przy sobie, w torebce lub w samochodzie. Odmawiaj plastikowych reklamówek.
 • Nie kupuj napojów w plastikowych butelkach PET, są nie tylko mało ekologiczne, ale też niebezpieczne dla zdrowia. Zaopatrz się w butelkę szklaną lub ze stali nierdzewnej.
 • Zamiast mydła w płynie, wybieraj te w kostce! O naszych faworytach piszemy między innymi tutaj i tutaj.
 • Kupując warzywa i owoce, staraj się możliwie wybierać takie, które nie są pokryte folią lub znajdują się w plastikowych pojemnikach.
 • Zaopatrz się we własną filiżankę lub kubek termiczny na ciepłe napoje. Kupując kawę na wynos możesz poprosić o nalanie jej bezpośrednio do Twojego kubka. Słodzisz? Pamiętaj też o łyżeczce, oczywiście stalowej!
 • Zrezygnuj z plastikowych słomek. Jeśli nie możesz się bez nich obejść, wybierz te, wykonane z bambusa, szkła lub stali nierdzewnej.
 • Pamiętaj, że balony to niestety też plastik. Twoje przyjęcie będzie równie udane, jeśli się bez nich obejdziesz.
 • Podczas letnich pikników zrezygnuj z plastikowych talerzy i sztućców.
 • Jeśli używasz plastiku, pamiętaj o segregacji śmieci. Niestety, na chwile obecna tylko 21% przedmiotów wykonanych z tworzych sztucznych ma szansę na ‘drugie życie’.

No plastic in my sea

No plastic in my sea to francuskie stowarzyszenie, które na co dzień walczy z plastikowym zanieczyszczeniem i jego wpływem na nasz ekosystem. Aktualnie organizuje ono tak zwany No plastic challenge, czyli wyzwanie, które na celu ma właśnie wyzwolenie się od plastikowych przedmiotów jednorazowego użytku.

My się do tego wyzwania bardzo chętnie przyłączamy i Was też jak najbardziej zachęcamy!

Pamiętajcie, że nie ma Planety B, warto więc zacząć zmiany już dziś.

15 thoughts on “Wyzwanie numer sześć – rezygnuję z plastiku jednorazowego użytku

 1. Czytajac z pelnowa swiadomoscia ten artykul czuje sie strasznie. Cala wina smieciowego oceanu lezy po naszej stronie. To my, ludzie doprowadzilismy do takiego stanu rzeczy. Poza sie opanowac.

 2. Już od dawna ograniczam plastik u siebie. Jedyną rzeczą, której nie umiem zastąpić są butelki na wodę. Gdyby istniały w Polsce podobne rozwiązania jak np. w Niemczech, nie byłoby to tak problematyczne. Wystarczyłoby wstawić do sklepów maszyny do skupu PETów i po problemie.

 3. Bardzo, bardzo ważny temat! Na co dzień praktycznie nie używam plastików jednorazowego użytku, choć panie w sklepie w mojej małej miejscowości czasem dziwnie na mnie patrzą, gdy pakuję drobne owoce lub warzywa do swoich płóciennych woreczków 😀 Można, a nawet trzeba próbować ograniczać plastik, bo naprawdę kiedyś ta planeta utonie w śmieciach 🙁

 4. Niezmiernie mnie cieszy, że poruszyłaś ten temat! Plastikowej pladze i doniesieniom medialnym na temat zagrożeń, które niesie, przyglądam się od dłuższego czasu. Też podjęłam wyzwanie zredukowania plastikowych przedmiotów jednorazowego użytku w swoim życiu. Pozdrawiam!

 5. Super artykuł! nie zdawałam sobie sprawy z tych danych liczbowych, które przytoczyłaś. Staram się nie używać za dużo plastiku, ale po Twoim wpisie będę zwracała na to większą uwagę 🙂

 6. Ja zrezygnowałam z plastiku prawie kompletnie, nie będę zanieczyszczać środowiska. Jedyny wyjątek to ten, że używam mydła w płynie, bo odzwyczaiłam się od kostek. Dodam jednak, że nie wyrzucam plastikowej butelki, tylko ją uzupełniam i służy mi bardzo długo.

 7. Wielu rzeczy z waszej czarnej listy nie używam. Zaskoczyłyście mnie balonami – one rzeczywiście nie są eko. A tak w ogóle – bardzo fajny blog 🙂 Bliskie mi tematy. Oczywiście serdecznie zapraszam do siebie – może też znajdziecie coś dla siebie?

  1. Jest sporo prostych kroków, które mogą pomoc Planecie. My zaczęłyśmy od używania płatków wielorazowych do zmywania makijażu, zaprzestania kupowania wody w plastkowych butelkach itd. Sporo porad znajdziesz w naaszym dziale “ekologia”. A jeśli będziesz miała jakieś wątpliwości to pisz śmiało.

 8. Bardzo wartościowy wpis! Plastik jest chyba najbardziej zanieczyszczającym materiałem na świecie!

 9. Używanie elementów zastępujących plastik zminimalizuje zarobki i biznes wielu firm przemysłowych, dlatego zmiany te są wprowadzane tak wolno. Zarobią natomiast firmy produkujące elementy wielokrotnego użytku

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *