Rozszyfrowujemy symbole umieszczane na opakowaniach

Robiąc zakupy zazwyczaj zwracamy uwagę wyłącznie na skład wybieranych przez nas produktów. Tymczasem mało kto interesuje się symbolami umieszczonymi na opakowaniach, ich znaczeniem i możliwością  późniejszego recyklingu. Często plastik, którym pokryty jest dostępny w sklepach towar może być szkodliwy dla naszego zdrowia jeśli na przykład jest używany kilkakrotnie lub ma styczność z żywnością. Dlatego warto poznać znaczenie najważniejszych symboli znajdujących się na produktach codziennego użytku z punktu widzenia ekologii, ochrony środowiska, przetwarzania odpadów, ale także etyki i zdrowia.

Znak Zielony Punkt – jest to symbol, który wprowadza w błąd niejedną osobę. Jest on bowiem mylnie odbierany jako oznaczenie opakowania nadającego się do recyklingu. Tymczasem logo Zielony Punkt wskazuje na to, że producent wspiera finansowo system odzysku odpadów.

Opakowanie podlegające recyklingowi – od 1970 roku jest to oficjalny i uniwersalny symbol odzysku. Wskazuje na to, że dany produkt bądź opakowanie może być poddane recyklingowi.

Symbol wykorzystania materiałów wtórnych –  informuje o tym, że do produkcji danego opakowania wykorzystano materiały wtórne. Często pojawia się także ilość ów materiałów wyrażona w procentach.

Dbaj o czystość – to oznaczenie, które ma przypomnieć konsumentowi, że opakowanie po zużytym produkcie powinno trafić do kosza, a nie do lasu czy na ulicę.

Przekreślony kontener –  oznacza, że produkt nie może być wyrzucony do kosza i zmieszany z innymi odpadami. Należy go oddać do punktu zbiórki elektrośmieci. Dotyczy głównie sprzętów elektronicznych, baterii, RTV oraz AGD.

Opakowanie biodegradowalne – Symbol opakowania biodegradowalnego, które w procesie kompostowania nie wydziela żadnych szkodliwych składników.

Znak CE – Występuje najczęściej na opakowaniach kosmetyków. Oznacza, że produkt powstał zgodnie z przepisami obowiązującymi na terenie Unii Europejskiej.

Certyfikat FSC –  czyli Forest Stewardship Council to znak ekologiczny który informuje, że drewno, z którego zrobiony jest dany produkt pochodzi z obszarów leśnych zarządzanych ekologicznymi zasadami, chroniących kluczowe siedliska roślin i zwierząt.

Znak aluminium – informuje o tym, że opakowanie zostało wykonane z aluminium, które może być poddane recyklingowi.

Możliwość ponownego wykorzystania – znak stosowany na opakowaniach wielokrotnego użytku (muszą nadawać się do użytku co najmniej dwa razy), jak na przykład szklanych butelkach.

Certyfikat ekologiczny Ecolabel – został ustanowiony przez Komisję Europejską w 1992 roku i jest głównym europejskim wyróżnieniem przyznawanym wyrobom spełniającym wyższe normy środowiskowe. Informuje konsumenta, że produkty nie są szkodliwe dla środowiska, od momentu wyprodukowania aż po ich utylizację.

VEGAN – pojawia się na produktach spożywczych, środkach czystości, ubraniach, kosmetykach, a nawet usługach. Oznacza, że na żadnym etapie produkcji nie użyto składników pochodzenia zwierzęcego.

Euroliść – Obecność tego symbolu  na dowolnym produkcie oznacza zgodność tego wyrobu z rozporządzeniem UE w sprawie rolnictwa ekologicznego, tj. m.in. nie stosującego chemicznych środków ochrony roślin i nawozów syntetycznych.

Nietestowane na zwierzętach – Spotykany najczęściej na opakowaniach kosmetyków i produktów do makijażu. Oznacza, że na etapie badań produkt nie był testowany na zwierzętach.

 

Oznaczenia opakowań plastikowych:

PET – wykorzystywany do produkcji jednorazowych opakowań i butelek do wody mineralnej, nie powinno używać się ich ponownie.

HDPE – oznacza bezpieczny plastik, który można użyć ponownie.

PVC – używany do produkcji woreczków foliowych, powinno się go unikać.

LDPE – stosuje się go w opakowaniach żywności, jest stosunkowo bezpieczny.

PP – to tak zwany Polipropylen. Jest wykorzystywany masowo. Produkuje się z niego między inny;i zabawki, artykuły gospodarstwa domowego i różnego rodzaju opakowania.

PS – za jego pomocą produkuje się styropian, nie powinien mieć styczności z żywnością

Inne – najbardziej niebezpieczne i toksyczne plastiki. Najlepiej ich unikać.

7 thoughts on “Rozszyfrowujemy symbole umieszczane na opakowaniach

  1. Bardzo pożyteczny wpis. Ja przy wyborze kosmetyków staram się zwracać uwagę nie tylko na skład, ale również na to w co jest produkt zapakowany.

  2. Wstyd się przyznać, ale niektórych tych symboli nie znaliśmy. Dziękujemy za uświadomienie! 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *