Wyzwanie numer pięć – pielęgnuję znajomości i przyjaźnie

Mamy maj, więc tradycyjnie już przychodzimy do Was z nowym wyzwaniem. W tym miesiącu mamy jednak coś zupełnie innego. Ale zarazem coś, co jak nasze poprzednie wyzwania wpłynie pozytywnie na Wasze zdrowie i samopoczucie.

Przyjaciel na wagę złota

Kontakty społeczne są bardzo ważną częścią naszego życia. Już noworodek otoczony jest ludźmi i przez kolejne lata swojego życia zaczyna zawierać różnego rodzaju znajomości, od piaskownicy, po żłobek, przedszkole, szkołę…Te większe i mniejsze przyjaźnie są kluczowym elementem naszego życia, wpływają na naszą osobowość, pomagają przetrwać w najtrudniejszych chwilach, a także dają poczucie wartości i podnoszą samoocenę. Przyjaciel odgrywa ogromną rolę jeśli chodzi o nasze zdrowie psychiczne, poczucie równowagi emocjonalnej, a także zdrowie fizyczne.

Samotność skraca życie

Jak wiadomo człowiek jest zwierzęciem stadnym, potrzebuje bliskości, stada, jego ciepła i fizycznego kontaktu z innymi ludźmi. I chociaż większość z nas jest w stanie przetrwać dłuższy czas w samotności, może to jednak odbić się negatywnie na naszym zdrowiu. Liczne badania dowiodły, że osoby pozbawione kontaktów z innymi ludźmi znacznie częściej zapadają na choroby serca, mają zmniejszoną odporność, a samotność negatywnie oddziałuje na ich psychikę. Aktywne życie społeczne to samo zdrowie! Przebywanie wśród przyjaciół sprawia, że jesteśmy szczęśliwsi, w mózgu wzrasta bowiem poziom endorfin, które są mocniejszym środkiem przeciwbólowym niż morfina. Pod wpływem innych osób chętniej wprowadzamy w nasze życie ruch i prawidłowe nawyki żywieniowe. To kontakty towarzystkie podświadomie dodają nam motywacji do dbania o siebie, o swój wygląd.
Przyjaźń to także świadomość, że możemy na kimś polegać. Wszyscy potrzebujemy kogoś, kto pomoże przetrwać problemy, wesprze ciepłym słowem, pomoże się odstresować.

Doceniajmy przyjaźnie

Bardzo często ogrom obowiązków i codzienne życie wpływają na nasze kontakty towarzyskie.
Niełatwo jest pogodzić pracę, wychowywanie dzieci, dbanie o związek z partnerem i prowadzenie domu. Nasze znajomości zazwyczaj ograniczają się do tych wirtualnych, opartych na polubieniach i zdatkowych komentarzach na Facebooku. Widujemy się rzadko lub w ogóle. A potem orientujemy się, że powoli tracimy tych, którzy byli nam kiedyś tak bliscy. A wraz z upływem czasu coraz trudniej powraca się zagubionej gdzieś przyjaźni, bo okazuje się, że mamy skrajnie inne doświadczenia, wspomnienia, opinie, sympatie, upodobania.

Dlatego w maju, zadbajmy o nasze relacje z innymi. Napiszmy lub zadzwońmy do tych, z którymi od dawna nie mamy żadnego kontaktu. Zapytajmy co słychać, wybierając codziennie inną bliską nam osobę. Pielęgnujmy przyjaźnie, bo sprawiają że jesteśmy bardziej szczęśliwsi i zdrowsi!

 

7 thoughts on “Wyzwanie numer pięć – pielęgnuję znajomości i przyjaźnie

  1. Tak, choć teraz przez to, że istnieje Internet i wiele różnych sposobów na komunikację, te osobisty kontakty zanikają… Warto jednak pielęgnować chociaż te prawdziwe, szczere, bo życie w osamotnieniu jest najgorszym wyborem.

  2. ja akurat typem samotnika jestem 🙂 i w pracy mam juz az za duzo kontaktow z ludzmi 🙂

  3. Ludzie teraz “nie mają czasu”, wolą ze sobą porozmawiać przez internet niż spotkać się w lifie, bo tak szybciej 🙁

  4. Kochana, od nadmiaru spotkań w tym tygodniu z ludźmi, czekam na dzisiejszy wieczór tylko dla siebie. Mimo wszystko to bullshit – ludzie naprawdę się ze sobą spotykają

  5. Przyjaźń i miłość to najważniejsze wartości w życiu, o które jak o małżeństwo trzeba dbać i pielęgnować 🙂
    Pozdrawiam z równika 🙂

  6. Fajny, ciepły wpis. Warto sobie przypominać tak oczywiste sprawy, jak wagę przyjaźni. Czasem w tym zagonieniu można zapomnieć o sprawach najważniejszych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *