Inny wymiar sztuki w nowo otwartym Atelier des Lumières

Pomimo piątku trzynastego wczorajszy dzień można zaliczyć do jak najbardziej udanych. Wczoraj bowiem miało miejsce otwarcie nowego centrum sztuki cyfrowej – Atelier des Lumières. Zlokalizowane w 11. dzielnicy Paryża, w stałej odlewni, oferuje odwiedzającym multidyscyplinarne doświadczenie, dzięki któremu możemy dosłownie poczuć sztukę na własnej skórze i mieć wrażenie bycia jej częścią.

Po przekroczeniu progu sali ekspozycji, zalewa nas fala kolorów i dźwięków. Dzieła sztuki przybierają monstrualne rozmiary, jednocześnie rodząc się i znikając na naszych oczach.  Podłoga, ściany i sufit są miejscami spektaklu, ale ciężko na czymkolwiek zawiesić oko, gdyż mamy ochotę chłonąć wszystko jednocześnie. Ciężko tam poczuć się jak w muzeum czy galerii sztuki, bardziej przypomina to psychodeliczny seans czy zwariowany sen.  Czar pryska, za całą tą magią i eksplozją barw kryje się 3000 zdjęć i 140 wideo projektorów, a sama sala, pokryta jest betonem i nie ma w niej nic zaczarowanego.

Na dobry początek na odwiedzających czekają trzy wystawy w sumie trwające 40 minut. Pierwsza z nich, najdłuższa, poświęcona jest twórcy secesji – Gustawowi Klimtowi. W tym roku mija sto lat od jego śmierci, ale jego ponadczasowe dzieła ciągle wzbudzają wiele emocji. Projekcji  jego prac w Atelier des Lumières towarzysz wzruszająca, czasami budząca niepokój muzyka. Złoto, sylwetki kobiet oraz ornamentacje w wielkoformatowym, cyfrowym wydaniu sprawiają wrażenie wyjętych z filmu.

Druga projekcja dedykowana jest współczesnemu spadkobiercy secesji wiedeńskiej – Friedensreich Hundertwasser. I chociaż ten austriacki artysta znany jest przede wszystkim z realizacji budowlanych, to oglądając jego obrazy z dodatkiem muzyki mamy wrażenie być w świecie Alicji z Krainy Czarów lub Czarnoksiężnika z Oz.

Trzecia i zarazem ostatnia z projekcji różni się zupełnie od pozostałych. Jest to oda do sztucznej inteligencji wykorzystywanej w procesie kreacji wizualnej. Formy, światło  oraz ruch są generowane za pomocą algorytmu, który pozwala stworzyć uniklane, cyfrowe dzieło. Dzięki pokazowi Poetic_Ai przenosimy się do zupełnie innego wymiaru, w którym rzeczywistość rozpada się na milion małych cząsteczek i przyprawia dosłownie o zawrót głowy!

Atelier des Lumières to miejsce, które trzeba odwiedzić przy okazji nawet krótkiej wizyty w Paryżu. Jedno jest pewne, pozostawi Was ono pełne zachwytu i na próżno szukać będziecie słów, które określa to artystyczne i cyfrowe zarazem doświadczenie.

Atelier des Lumières
Otwarte codziennie od 10 do 18 (w piątki i soboty do 22)
Adres: 38 rue Saint-Maur
75011 Paris
M: Voltaire, Saint-Amboise, Rue Saint-Maur, Père Lachaise

 

19 thoughts on “Inny wymiar sztuki w nowo otwartym Atelier des Lumières

  1. Jeśli rzeczywiście można poczuć się tam częścią innego świata, to znaczy, że ktoś miał znakomity pomysł na to miejsce. Interesujące!!!

  2. Świetne, nie słyszałam o tym miejscu, ale wygląda interesująco!

  3. Jak kiedyś będę w Paryżu, być może skorzystam 🙂 Dziękuję za namiar

  4. Mam zamiar powrócić do Paryża, byłem i bardzo mi się podobało. Może mi się udaje wakacje i nie zapomnę wpaść do Atelier des Lumières

  5. Wygląda interesująco 🙂 Myślę, za kilkanaście/kilkadziesiąt lat większość muzeów będzie wyglądać podobnie, żeby przyciągnąć ludzi.

  6. Wow wow wow, niesamowita ekspozycja, jestem pod ogromnym wrażeniem!

  7. Wow!! Brzmi bardzo ciekawie i zachęcająco. Z przyjemnością spędziłabym tam czas i doświadczyła tego niezwykłego jak mniemam postrzegania sztuki. 🙂

  8. Wygląda naprawdę wspaniale! Trochę mi się skojarzyło z Muzeum Podziemi w Krakowie, bo tam też jest wykorzystywane światło do prezentacji różnych rzeczy, ale oczywiście w zupełnie innym zakresie i celu.

  9. Świetne miejsce, ja ze swojej strony mogę polecić Bramę Poznania, gdzie na ścianach budynków odbywa się prawdziwa magia dzięki technologii.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *