Body Mirror, bo piękno to różnorodność

Une publication partagée par ✨ (@body_mirror) le


Mówi się o nas płeć piękna, ale w dobie medycyny estetycznej, Photoshopa oraz sztucznych rzęs i paznokci, cała magia tego słowa niestety traci na znaczeniu. Z tym większą satysfakcją prezentujemy Wam instagramowy projekt polskiej fotografki, Magdaleny Ławniczak, zatytułowany Body Mirror. Jego cel? Walka ze stereotypami znanymi z mass mediów o kobiecie idealnej, bez skaz i zmarszczek, która przecież nie istnieje. Magdalena, której fotografie znane i cenione są dzięki naturalności i prawie zerowej ingerencji retuszu zdecydowała się na promocję ruchu body positive. Co to takiego? Przede wszystkim, akceptacja ciała ze wszystkimi jego niedoskonałościami, które łamią obowiązujący kanon piękna i życie w zgdodzie ze sobą. Takich kobiet, jak te ze zdjęć Polki, zwykle nie oglądamy na okładkach magazynów, na billboardach czy w spotach reklamowych domów mody. Pora to zmienić, w końcu każda z nas zdaje sobie sprawę z tego, że nikt nie rodzi się idealny.

Nurt body positive powstał w 1996 r. w Stanach Zjednoczonych po to, by stworzyć społeczeństwo, które zajmie się zmianą świata, a nie jego wyglądem fizycznym. Koncentruje się on głównie na poczuciu godności, dzięki pojednaniu się z własnym ciałem. Dlatego też na fotografiach Magdaleny widzimy kobiety o wszystkich kolorach skóry, różnych kształtach twarzy, piersi, ud, dłoni, różnych kolorach i długościach włosów, które bez zażenowania eksponują niedoskonałości jak fałdy na brzuchu, znamiona, cellulit itp. Bo przecież każde ciało jest piękne, najważniejsze to dobrze się w nim czuć, akceptować swoją tożsamość i postrzegać piękno jako różnorodność. Na fotografiach Magdaleny właśnie te małe lub większe niedoskonałości w symbiozie z dziennym światłem, odgrywają główną rolę. Minimalistyczna dekoracja z ograniczoną paletą barw, w obiektywie Polki, staje się prawdziwym dziełem sztuki, do którego nasze oko chętnie będzie powracało.

Portale społecznościowe to potężna broń. Dla artystów to dziś doskonałe narzędzia do popularyzacji trendów, projektów czy też budowania własnej pozycji. Jeśli oprócz walorów estetycznych niosą za sobą pozytywne przesłanie to chętnie się pod tym podpisujemy. Szkoda tylko, że #bodypositive, który dorobił się już przeszło 5 000 000 publikacji na Instagramie, nie zawsze trafia w sedno sprawy. Oby zdjęcia Magdaleny, które są prawdziwym majstersztykiem, nie przepadły w sieci.

Magdalena na stałe mieszka w Paryżu, gdzie na co dzień współpracuje z agencjami jako fotografka. Miała już tutaj swoje dwie wystawy i po cichu liczymy na to, że projekt Body Mirror zrodzi kolejna. Jest to bowiem temat, na który warto rozmawiać.

Projekt Body Mirror
Strona Magadaleny

24 thoughts on “Body Mirror, bo piękno to różnorodność

 1. Ciekawą propozycją jest także kampania Fake Off, za którą stoi Dominika Cuda. Pokazuje ona kobiety bez zbędnego upiększenia, często w momentach życia, w których nie czują się one ładne (np.tuż po porodzie). Aczkolwiek kampania ta mocno dzieli odbiorców, bo społeczeństwo nie lubi oglądać tego, co nie jest idealne.

 2. Super pomysł, zawsze popieram takie akcje z całego serca! Jesteśmy piękne takie jak nas natura stworzyła, uwielbiam ta różnorodność i asymetryczność 🙂 a kobieta na zdjęciu – przepiękna! 🙂

 3. Piękny projekt z piękną ideą! Wpisuje się on w to, co dzieje się też w modzie, która idzie w stronę uważności, dostrzegania piękna w pewnych naturalnych niedoskonałościach

 4. Najbardziej mnie jednak zastanawia, że nurt body positive powstał w Stanach, które są kolebką medycy estetycznej i wszelkiego upiększania 🙂 świetne zdjęcia Magdaleny! 🙂

 5. Ostatnio bardzo interesuje mnie postrzeganie kobiet we współczesnym świecie. W dobie retuszu i photoshopa, fajnie widzieć takie właśnie projekty, które pokazują prawdziwe oblicze kobiety.
  PS: Profil właśnie zaobserwowałam na Instagramie 😉
  Temat bardzo na czasie! Pozdrawiam :*

 6. Bardzo chętnie zajrzę na profil i zgłębię temat – aczkolwiek osobiście uważam, że jeśli jakaś cecha naszego wyglądy bardzo nam przeszkadza to niekoniecznie trzeba ją za wszelką cenę akceptować. Czasami warto nad sobą popracować i po prostu zmienić to, co się nam nie podoba – oczywiście o ile to możliwe i w granicach rozsądku.

 7. O nurcie body positive słyszałam już dawno, ale nie interesuję się zbytnio tym tematem. Może dlatego, że dla mnie ta “ideologia” jest oczywiście oczywista.

  Podobają mi się zdjęcia Magdaleny – uważam, że to prawdziwy talent, uchwycić nagą kobietę w taki sposób, aby prezentowała się w sposób niewulgarny, a wręcz niewinny.

  A swoją drogą jestem zaskoczona, że Instagram nie usuwa tych zdjęć za nagość.

 8. Super inicjatywa i jakże “prawdziwa” 🙂 Oby coraz więcej łamania stereotypów. Mi szczególnie podobają się zdjęcia kobiet po ciąży 🙂

 9. No i takie kampanie są bardzo fajne. W około sporo zdjęć wychudzonych lasek, photoshop, zabiegi, a nie o to w życiu chodzi… każda z nas jest na swój sposób piękna, a piękno powinno przede wszystkim dotyczyć charakteru, zachowania, a nie twarzy czy ciała…

 10. O projekcie słyszałam i dla mnie strzał w 10! Ja rozumiem, że każda z nas czasem chce super wyglądac, decyduje się na sztuczne rzęsy itd. Ale wydaje mi się, że niektórzy przeginają i to sporo.. Potem kobiety zaczynają mieć kompleksy i o… Dodatki są fajne, ale to naturalność powinniśmy cenić, akceptować siebie takimi jakimi jesteśmy, a nie na siłę się zmieniać. Nigdy nie zrozumiem tego..

 11. Najpierw zobaczyłam piękne leżąco ciało, potem patrzę dokładniej i widzę tatuaż, a dopiero później widzę bliznę… Mam masę blizn na ciele, każda ma swoją historię…

 12. każde ciało skrywa swoją unikatową historię 🙂 I dlatego jestem jak najbardziej za pokazywaniem naturalnego piękna

 13. Bardzo fajny i pozytywny nurt – tymbardziej w czasach kiedy mamy hopla na punkcie ciala i wiecznej mlodosci i zamiast czuc sie z tym dobrze – popadamy w kompleksy.

 14. Sterotypy przekazywane przez telewizje, radio i gazety to najgorsze co może być. Okazuje się że wszystko jest retuszowane i puszczane nam żebyśmy wpadali w kompleksy. Jak się od tego uwolnić❓Trzeba przestać oglądać telewizje słuchać radia i czytać gazet oraz przesiewać informacje.

  Projekt bardzo mi się podoba i go popieram w 100%

 15. Absolutnie niezbędny projekt – zwłaszcza dla dorastającej publiczności. Jeśli artystka, w co bardzo wierzę, zachęci swoje modelki i wydobędzie z nich choć cząstkę wewnętrznego piękna, to projekt będzie sukcesem. Życzę powodzenia. Piotr.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *