W ubiegłym miesiącu pokochałam: film FOOD CHOICES

Od kiedy zaczęłam wprowadzać w swoim życiu zmiany, które miały na celu bardziej świadome, ekologiczne i etyczne względem zwierząt i środowiska rozwiązania, nie myślałam, że w takim stopniu wpłynie to także na moje wybory żywieniowe. Oczywiście, zdrowe jedzenie było i nadal jest dla mnie ważne, zmieniła się jednak koncepcja tego, co rzeczywiście jest pojmowane jako “zdrowe”. Przez długi czas uważałam, że podstawą jest dobrze zbilansowana dieta, w której nie brakuje ryb, owoców oraz warzyw, najlepiej pochodzących z upraw wolnych od pestycydów. Jogurty, czy też inny nabiał produkty mleczarskie, to przecież doskonałe źródło wapnia, wiec powinny być uwzględnione w diecie. Kupując produkty przetworzone, niejednokrotnie wypełnione ulepszaczami smaku, cukrem i tłuszczami,  wybierałam te z napisem bio, jako mniej szkodliwe dla zdrowia.

Z czasem jednak zaczęłam coraz bardziej interesować się dietą roślinną i chętnie testowałam przepisy wegańskie. Miałam jednak wiele pytań oraz wątpliwość, bo jak rozpoznać, co jest dla nas najlepsze? W zeszłym miesiącu natrafiłam na film Food Choices, zrealizowany przez amerykańskiego filmowca polskiego pochodzenia, Michała Siewierskiego.

A dzisiaj śmiem twierdzić, że decyzja o eliminacji mięsa z mojego jadłospisu jest jedną z mądrzejszych i możliwie najbardziej dojrzałą z decyzji.

Food Choices, czyli wybory żywieniowe

Na co dzień jesteśmy bombardowani informacjami na temat jedzenia, diet i suplementów. Food Choices, to dokument opowiadający o odżywianiu ludzkości i pokazujący, że poniektóre wybory stoją za pogarszającym się stanem zdrowia i stanowią główną przyczynę zmian klimatu. Produkcja Polaka obala większość mitów dotyczących żywienia jak na przykład ten o białku zwierzęcym i jego niezbędnym udziale w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu ludzkiego. Food Choices odpowiada na wszystkie pytania dotyczące diety roślinnej jak/ niedoborach składników mineralnych, kwasów omega 3, ale także o zdrowotności ryb, jajek oraz mleka i jego przetworów. Film ten jest ciekawym spojrzenie na współczesne odżywianie okiem dietetyków, lekarzy i sportowców, ale także osób, którym eliminacja mięsa z diety uratowała życie. Porusza on także problem zmian klimatycznych spowodowanych przemysłową hodowlą zwierząt oraz połowami ryb. Tutaj ujęcia są nieco drastyczne.

Od razu uprzedzam, nie jest to absolutnie film propagandowy i manipulacyjny, który jako kolejny z serii o odżywianiu, ma nam mydlić oczy. Food Choice powinien być traktowany jako materiał edukacyjny, który po prostu warto obejrzeć i wyciągnąć wnioski. Ja zachęcam Was do jego obejrzenia, tym bardziej że jest dostępny na Netflixie. Gwarantuję, że nie będzie to zmarnowane półtorej godziny.

film food choices

FOOD CHOICES

FOOD CHOICES

15 thoughts on “W ubiegłym miesiącu pokochałam: film FOOD CHOICES

  1. Bardzo lubię takie filmy, ale przyznam, że o tym słyszę pierwszy raz! Dobrze wiedzieć! 🙂

  2. Dziękuję za ciekawą alternatywę dla kolejnego odcinka któregoś serialu 🙂 Na pewno obejrzę, tym bardziej, że sam się interesuję tematyką zdrowego żywienia.

  3. Widze, ze coraz wiecej osob sklania sie w kierunku diety roslinnej. Sama coraz czesciej o tym mysle i poki co zmniejszam ilosc produktow zwierzecych w mojej diecie. To chyba dobra tendencja, ktora sluzy zdrowiu naszemu i naszej planety.

  4. I ja staram się świadomie wybierać – fakt, nie zawsze są to dobre wybory 😉 Jednak, zachowuję równowagę – dzięki temu wciąż mieszczę się w ubrania z gimnazjum (a mam prawie 30 lat!) 😉

  5. Jestem weganką, więc tego typu filmy oglądam bardzo chętnie. Zależy mi jednak na rzetelnym podejściu do tematu, więc widzę, że ten tytuł to pozyska obowiązkowa. Dziękuję za polecenie!

  6. Nasz świadomość rośnie i to jest bardzo pozytywne. Szkoda, ze tak wolno zmieniamy myślenie i sposób postrzegania świata. Ja odchodzę od mięsa, a produkty, jakie kupuję, starannie wybieram. Nie brak mi potknięć, ale wiem, ze inwestycja we własne zdrowie to podstawa. Takie filmy powinny być obowiązkowe w szkołach.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *