Wyzwanie numer dwa – luty miesiącem bez słomki!

journée sans paille

Dokładnie dzisiaj obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Bez Słomki, dlatego post ukazuje się wyjątkowo w sobotę. My tę ideę jak najbardziej popieramy i oczywiście włączamy się do akcji. W związku z tym postanowiłyśmy, że luty będzie…miesiącem, w którym całkowicie zbojkotujemy ten kawałek plastiku.

Dane szacunkowe wskazują, że w 2050 roku w oceanach może być więcej plastiku niż ryb! To właśnie plastikowe słomki są jednym z najczęściej znajdowanych odpadów na plażach. Fakty mówią same za siebie – tylko we Francji każdego dnia wyrzucanych jest około 8 milionów słomek, tymczasem w USA dziennie używa się ich aż 500 milionów, wystarczająco by okrążyć kulę ziemską 2 razy!

Wydawałoby się, że dzięki niewielkiemu rozmiarowi oraz wykonaniu z plastiku nie powinno być problemu z ich recyklingiem. Nic bardziej mylnego! To właśnie ich mały gabaryt oraz korzystanie z różnego rodzaju tworzyw sztucznych przy produkcji, sprawia, że słomki nie ulegają biodegradacji, a sam przerób wtórny jest niemożliwy. Dołączają one zatem do 8 ton plastikowych śmieci wyrzucanych co roku do wód oceanicznych. Odpady te w efekcie zaczynają się dzielić na mniejsze kawałki i bywają mylone przez zwierzęta morskie oraz ptaki z pożywieniem. Wreszcie plastik ten trafia…do naszych żołądków, gdy zajadamy się na przykład smażoną rybką! Słomki to często także zagrożenie życia dla samych zwierząt jak chociażby historia żółwia morskiego, któremu w jednym z nozdrzy utknęła 12 centymetrowa słomka.

Dlatego właśnie odpowiednia edukacja, uświadamianie i prewencja są tak niezwykle ważne. Stąd też pomysł na Międzynarodowy Dzień bez słomki, do którego włączyło się blisko 20 państw.

Być może zastanawiasz się w jaki sposób i Ty możesz dołożyć swoją małą cegiełkę do tego szczytnego przedsięwzięcia. Otóż jak się okazuje sposobów jest kilka!

 1. Zrezygnuj ze słomek na co dzień. Odmawiaj ich będąc w kafeteriach czy barach już podczas składania zamówienia.
 2. Uświadamiaj rodzinę i znajomych, zacznij od najmłodszych tłumacząc im dlaczego słomki są zbędne i jakim są zagrożeniem dla środowiska. A przede wszystkim dołącz do naszego wyzwania – miesiąc bez słomki! Startujemy dzisiaj!
 3. Podpisz petycję o całkowitym zakazie produkcji słomek ( we Francji: http://bit.ly/2zRwwM6)
 4. Jeśli nie możesz obejść się bez słomki, kup te wielorazowego użytku, wykonane ze stali nierdzewnej lub bambusa.
 5. Jesteś właścicielem/ka restauracji lub baru? Zrezygnuj ze słomek, daj dobry przykład, przy okazji zaoszczędzisz kilka groszy!

Niestety Polska oficjalnie nie uczestniczy w tegorocznej edycji Dnia Bez Słomki nad czym niezmiernie ubolewamy. Mamy jednak nadzieję, że wspólnymi siłami uda nam się wypromować to wydarzenie na wiekszą skalę. Dlatego zachęcamy Was serdecznie do promowania tego wydarzenia gdzie tylko się da!

sans paille

sans paille

13 thoughts on “Wyzwanie numer dwa – luty miesiącem bez słomki!

 1. Nie zdawałam sobie sprawy , że ten kawałek plastiku robi tyle szkód! Też chyba zbojkotuję słomki, chociaż używam ich bardzo często kiedy kupuję… kawę na wynos.

 2. Świetny wpis, a problem nadal narastający. Kiedyś czytałam o tych naszych plastikowych śmieciach, to nie do wyobrażenia ile tego jest dopóki się samemu nie zobaczy.

 3. Nie miałam pojęcia i świadomości, że z pozoru mała słomka to taki problem w dzisiejszym świecie ;-/ świetny tekst! początkowo myślałam, że to żart, ale patrząc na skalę problemu faktycznie dobrze, że o nim piszecie.

 4. Ja bym bojkotowała nie tylko słomki, ale i te wszystkie, niejadalne ozdóbki do napoi i drinków. Ok, ładnie wygląda, ale można inaczej. Z jedzenia da się zrobić wszystko 😉

 5. Genialny tekst. Skala problemu ogromna, więc trzeba ten temat nagłaśniać i poruszać.

  1. Oficjalnie, Polska rzeczywiście nie przyłączyła się do tego dnia, na szczęście nic nie stoi na przeszkodzie by Polacy włączyli się do akcji i to już dziś!

 6. Ja tam w ogóle nie używam słomek praktycznie. Więc w moim wypadku to DZIEŃ SŁOMKI jest może jakieś dwa razy w roku ;P

 7. Idea oczywiście bardzo fajna, ale czy jeden dzień bez słomki coś zmieni? Jeśli na codzień nie będzie się dbać o środowisko, to takie święto nic nie da. Osobiście korzystam że słomek od czasu do czasu, z innych plastikowych gadżetów również jednak trafiają one później do kosza a nie do stawu, czy do lasu

  1. “Jeden dzień bez słomki” to tak naprawdę reszta życia bez słomki. Takie dni, organizowane są poto by ludzi uświadamiać nad daną problematyką. Zerknij proszę na powyższe komentarze. Parktycznie żadna z wyżej wypowiadających się osób, przed przeczytaniem tego artykułu nie miała pojęcia jak wielkim zagrożeniem dla środowiska są słomki. Tutaj nie chodzi tak naprawdę o nieużywanie słomki tylko tego jednego dnia. Będąc uświadomionym naszym obowiązkiem jest odmawiać ich przy każdej nadążającej się okazji.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *