Enigma i jej francuski wątek

Gretz-Armainvilliers

Uwielbiam podróżować, ale najwięcej satysfakcji sprawiają mi turystyczne odkrycia we Francji dotyczące Polaków. Kiedy więc dowiedziałam się, że zaledwie 40 km od mojego miejsca zamieszkania, w miejscowości Gretz-Armainvilliers znajduje się zamek, w którym m.in. Polacy rozpracowywali Enigmę, musiałam koniecznie zobaczyć to miejsce.

Trochę historii

Słowo Enigma wielu osobom kojarzy się z szyframi. Jednak historia związana z ludźmi którzy złamali jej “niemożliwy do złamania” kod, przez wiele lat była oznaczona klauzulą ” Ściśle Tajne “. Wszystko zaczęło się od spotkania trzech wybitnych matematyków w poznańskiej filii Biura Szyfrów…

Henryk Zygalski, Jerzy Różycki i Marian Rejewski, jako najzdolniejsi adepci, otrzymują propozycję pracy w Sztabie Głównym Biura Szyfrów w Warszawie. Jest początek 1932 roku. Zbiorowa burza mózgów doprowadza do złamania kodu niemieckiej marynarki wojennej, a pod koniec grudnia 1932 roku Rejewski, w wyniku tytanicznej pracy i nieprzeciętnej inteligencji, odczytuje kody niemieckich wojsk lądowych. W styczniu 1933 roku zostaje utworzony zespół kryptologów, który za pomocą wiernych kopii niemieckiego urządzenia Enigma, codziennie śledzi i odczytuje szyfrogramy. Jesienią 1938 roku zespół tworzy pierwowzór komputera, tak zwaną bombę kryptologiczną. Urządzenie to pozwala na odczytanie zakodowanych treści w dwie godziny. Kiedy w 1939 r. wojska niemieckie wkraczają do Polski,  matematycy zostają ewakuowani przez Rumunię do Francji. Trafiają do tajnego ośrodka w miejscowości Gretz-ArmainvilliersPod kryptonimem PC Bruno działa tam francusko-polska jednostka wywiadu którą dowodzi Gustave Bertrand. W sumie pracuje tam kilkunastu Polaków, Francuzów i jeden Brytyjczyk. Połączone siły kryptologów, na przełomie 1939 i 1940 roku, łamią kolejne kody ulepszonej wersji Enigmy. Na początku 1940 roku dochodzi do spotkania angielskiego geniusza matematycznego Alana Turinga z Marianem Rejewskim. W château de Bois Vignolles, przez kilka dni, Rejewski przekazuje Turingowi całą wiedzę na temat Enigmy. Owocem tego spotkania jest zbudowanie przez zespół Turinga, w Bletchley Park pod Londynem, niesamowitego aparatu zdolnego odczytywać wszystkie zakodowane wiadomości nadawane przez wojska niemieckie, japońskie i włoskie. Błyskawiczny postęp armii niemieckiej i kapitulacja Francji, powoduje konieczność ewakuacji na południe kraju do miejscowości Cadix. Jednak już w listopadzie 1942 roku, w związku z zagrożeniem dekonspiracji, jednostka zostaje rozwiązana.

A dziś ?

Tak, w telegraficznym skrócie, wygląda historia ludzi i miejsc. Nie było łatwo dotrzeć do nazwy podparyskiej miejscowości i zamku, ukrywającego się pod kryptonimem PC Bruno. Od 1948 roku do dzisiaj w chateau de Bois Vignolles prężnie działa Centrum Wedantyczne Ramakrishna (ale to odkryłam dopiero na miejscu). Opierając się na klasycznej filozofii Indyjskiej, organizuje zajęcia medytacji. Stowarzyszenie Ramakrishna weszło w jego posiadanie dzięki datkom ofiarodawców.

Gretz-Armainvilliers

Gretz-Armainvilliers

 

18 thoughts on “Enigma i jej francuski wątek

 1. Ja mieszkam jeszcze blizej tego miejsca niz Ty, a przyznam, ze nie mialem o nim pojecia.
  Ja tez bardzo lubie odkrywac histore Polako zwiazana z Francje. Zjechalem juz wszystkie plaze ladowan Aliantow i szukam innych pomyslow.

 2. Bardzo szczegółowo to opisalas:) O Alanie Turingu ogladalam niedawno cudowny film: The Imitation Game.
  A wrwcając do wipsu to naprawde chcialbym juz tam byc i obejrzec wszystko na żywo… piękny zamek.

 3. Enigma zawsze działa na moją wyobraźnię, co by było, gdyby tym mądrym ludziom nie udało się rozpracować tych szyfrów? Piękne miejsce, muszę odwiedzić następnym razem, lubię historię

 4. Enigma działa zawsze intrygująco, a jej historia jest niezwykła. Uwielbiam takie tematy i twój artykuł sprawił mi dziś ogromną przyjemność czytelniczą. Dziękuję bardzo 🙂

 5. Pamiętam świetny film o Emigmie, niesamowita historia. To musiała być ciekawa wycieczka 🙂

 6. Bardzo ciekawa historia i jej połączenie z konkretnym miejscem. Szkoda, że na miejscu nie ma żadnej tabliczki, która mogłaby to upamiętnić dla przyszłych pokoleń.

 7. Wow… genialna historia. Szkoda, że nie jest to miejsce teraz, w którym można o enigmie się czegoś dowiedzieć, ale cóż, bywa 🙂

  1. Nawet na stronie Merostwa tej miejscowości jest tylko drobna wzmianka w postaci nazwy zamku. Brak jednak info czy on nadal stoi czy nie, że nie wspomnę o braku notki na jego temat. Jadąc tam nawet nie wiedziałam czy zamek nadal stoi. Nieoceniona pomocą okazali się oczywiście mieszkańcy, którzy wskazali mi dokladne miejsce.

 8. Przyjemnie się dowiedzieć czegoś nowego w wątku polskiego udziału przy rozpracowaniu Enigmy i jej szyfrów.

 9. Bardzo ciekawe miejsce! Ja też lubię zwiedzać miejsca związane z Polakami w różnych państwach na świecie 🙂 Niesamo, że jest ich tak dużo 🙂 O tym zamku oczywiście słyszę po raz pierwszy. Rozumiem że nie można zwiedzać wnętrza?

 10. Super, że poruszasz ten temat! 😉 I że w ogóle tymi śladami się udajesz! 🙂

 11. Czasem są niedaleko nas perełki, o których nie mamy pojęcia. Ciekawe miejsce. Oglądałam film (Gra Tajemnic) więc też chętnie bym je zobaczyła.

 12. Bardzo ciekawa historia! Nie pomyślałabym, żeby pojechać w takie miejsce, dlatego tymbardziej podziwiam Cię, że Ty powzięłaś sobie za cel by tam pojechać. Dzięki za historyczną wiedze w pigułce, myślę, że każdy Polak powinien chociaz raz o tych zdolnych matematykach usłyszeć!

 13. Fajnie, że pokazujesz coś więcej niż tylko zdjęcia, że dodajesz ich historię, budujesz dzięki temu klimat miejsca i mimo, że nie byliśmy, mogliśmy przez moment być razem z Tobą w zamku de Bois Vignolles. 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *