Kopenhaga- ekologiczne miasto, idealne na weekend

Kopenhaga

Według raportu Global Green Economy Index (GGEI) Kopenhaga jest postrzegana jako jedno z najbardziej ekologicznych miast na świecie. Od paru lat zajmuje najwyższe pozycje w tym rankingu. Zapewne przyczynił się do tego architekt miasta- Jan Christiansen, dzięki któremu na przestrzeni lat 2001-2010 wprowadzono w stolicy Danii wiele innowacyjnych, ekologicznych rozwiązań. Swoją cegiełkę dorzucają też codziennie sami mieszkańcy, którzy najchętniej przemieszczają się na rowerach. A turyści mogą spokojnie zwiedzić Kopenhagę pieszo.

Kopenhaga- ekologiczne miasto

Kopenhaga

Kopenhaga była najpierw miejscowością rybacką, sto lat później otrzymała prawa miejskie, a następnie stała się stolicą duńskiego królestwa. Dziś jest największym portem w Danii umożliwiając przeprawę promem do Szwecji, Norwegii, Niemiec i Anglii. 

Kopenhaga

Ulubionym miejscem turystów jest niezwykle malowniczy kanał Nyhavn. Pełno tam jachtów, zabytkowych domów oraz restauracji o kolorowych fasadach. Pod numerami 18, 20 i 67 mieszkał sam Hans Christian Andersen.

Kopenhaga

Kopenhaga

Kopenhaga

Kopenhaga- ekologiczne miasto

Kopenhaga

Zwiedzanie Kopenhagi najlepiej jednak zacząć od Radhuspladsen, którego dominującą budowlą jest ceglany Ratusz. Na skraju tego centralanego punkt miasta stoi pomnik H.C Andersena zerkającego na ogrody Tivoli czyli słynny lunapark.

Kopenhaga

Kopenhaga

Kopenhaga

Z placu najlepiej wejść w ciąg ulic Stroget, które tworzą największy deptak w Kopenhadze (ponad 800m). W tym kolejnym barwnym miejscu można spotkać ulicznych grajaków, wybrać się na zakupy lub wstąpić na aromatyczną kawę do jednej z wielu kawiarni.

Kopenhaga

Kopenhaga

W środkowej części stolicy Danii znajduje się jeden z ciekawszych zabytków – Okrągła Wieża (Rundetarm). Ma ona 36m wysokości i 16m średnicy. Jest to idelany punkt panoramiczny a dodatkowo uniwersyteckie obserwatorium astronomiczne. Nie wjedziecie tu windą, nie wejdziecie po schodach a po specjalnie zbudowanej pochylni.

Kopenhaga

Kopenhaga

Kopenhaga

Kopenhaga

Jednym z dwóch muzeów jakie zwiedziłam (a wybór jest dosyć szeroki) jest Muzeum Rekordów Guinnessa. Sporo tam czytania, ale można też  sprawdzić się fizycznie.

Kopenhaga

Trochę dalej od centrum miasta, znajduje się park Churchila. Jest to jeden z największych kompleksów zieleni w Kopenhadze. Idelane miejsce do spacerów i piknikowania. A zaraz obok, na brzegu Sundu, ukazuje się słynna wizytówka miasta, czyli SyrenkaTa bohaterka jednej z baśni Andersena wiedzie jednak smutny żywotgdyż już dwa razy obcięto jej głowę.

Kopenhaga

Kolejny punkt oddalony nieco od centrum to Browar Carlsberga. Można tutaj dojechać darmowym busem. Ja jednak wybrałam się pieszo. Muzeum skupia się głównie na pokazaniu atutów firmy dawniej i dziś. Obowiązkowo zwiedzić też należy sam browar, który zaznajomi nas z techniką wyrobu piwa. Wizyta kończy się oczywiście degustacją trunku, który jest w cenie biletu. Jednym z symboli jaki można spotkać w browarze to swastyka, ale bez obaw, założyciel koncernu, jako że fascynował się nordyckimi korzeniami Danii, wybrał ją jako znak przynoszący szczęście (ah, gdyby tylko mógł przewidzieć przyszłość).

Kopenhaga

Kopenhaga

Kopenhaga

Kopenhaga

Kopenhaga

Ostatnim miejscem, które zwiedziłam w Kopenhadze, a które dodatkowo znajduje się po drodze na lotnisko to słynna komuna Christiania. Ten 40 hektarowy teren po byłych koszarach, 30 lat temu został zagospodarowany przez hipisów i bezdomnych. Miasto zaakceptowało ich odmienny styl życia. Jego mieszkańcy nie płacą podatków ani nie posiadają zameldowania. Nie płacą też za energię. Na każdym kroku można spotkać handlarzy narkotyków i jak się okazało jest to największa “atrakcja” tego miejsca… Zdecydowanie się rozczarowałam. Liczyłam na spotkanie z “egzotycznymi” mieszkańcami, objerzenie instalacji artystycznych i oryginalnie udekorowanych domów. Domy owszem stoją, ale nie zachwycają swoją odmiennością. Nic tam nie zachwyca.

Kopenhaga

Kopenhaga

Kopenhaga

Kopenhaga

Kopenhaga to idelane miasto na weekendowy wypad. Trochę scpetycznie podeszłam do zimowego wyjazdu, ale jak widać ja, wieczny zmarzlak, przeżyłam. Mało tego, wypoczęłam i chętnie bym tam wróciła.

Kopenhaga

 

22 thoughts on “Kopenhaga- ekologiczne miasto, idealne na weekend

 1. super, nie miałam pojęcia – cieszę się, że trafiłam na Twojego bloga

 2. super, nie miałam pojęcia – cieszę się, że trafiłam na Twojego bloga

 3. Nie miałam okazji być w Kopenhadze, ale patrząc na Twoje zdjęcia zakochałabym się w niej, bo te kolorowe domy bardzo przypominają mi mój Gdańsk 🙂 Do odwiedzenia Danii zawsze odstraszały mnie ponoć wysokie ceny – nadal tak jest?

 4. Czas wybrać się do Kopenhagi. Moje klimaty jeżeli chodzi o architekturę. No i wszędobylskie rowery. Gratuluję wpisu i dziekuję.

 5. Kopenhaga jest piękna. Jeszcze tam nie byłam, ale za każdym razem gdy widzę zdjęcia stamtąd, utwierdzam się w przekonaniu, że warto ją odwiedzić. Kto wie, może w tym roku się uda 🙂
  P.S. piękny masz ten szary kapelusz. Można wiedzieć skąd?

 6. Piękne zdjęcia! Mimo, że tak niedaleko, to Kopenhagi nie miałam jeszcze okazji odwiedzić.

 7. Nigdy nie byłam w Danii. Kopenhaga że zdjęć przypomina mi Gdańsk, a uwielbiam Gdańsk 🙂 Duży plus za bycie ekologicznym miastem. Bardzo lubię takie eko rozwiązania! I chętnie odwiedziłabym Muzeum Rekordów Guinnessa 🙂 Podobają mi się też kolorowe zdjęcia z komuny Christiana 🙂

 8. Całkiem nie daleko mam do Danii a jeszcze tam nie była 😉 marzy mi się Kopenhaga i nie tylko 🙂 fajnie pokazane miasto

 9. Bardzo interesujące miejsce! Chętnie się tam wybiorę ale mimo wszytsko poczekam aż trochę się ociepli! 🙂

 10. Oprócz Jana Christiansena, warto też wspomnieć o Gehlu, który miał ogromny wpływ na kształt i podejście do miasta. Tak duża ilość rowerów i styl życia był dla nas bardzo często (pozytywnie) zaskakujący. Szkoda, że u nas jego pomysły nie zostały pozytywnie przyjęte..Zapraszam przy okazji do naszego spojrzenia na Kopenhagę – https://powroty.do/dania/kopenhaga-miasto-szczesliwe-atrakcje

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *