Witajcie w “Hotelu Paradiso”

 

Familie Floz

Z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciu, a spektakl “Hotel Paradiso” zdaje się jeszcze bardziej potwierdzać to pospolite porzekadło. W tej słodko-gorzkiej pantomimie prezentowanej przez berliński kolektyw Familie Flöz nie brak czarnego humoru, dramatycznych zwrotów akcji oraz uczuć tak bardzo znajomych każdemu z Nas.

Wysoko w zaśnieżonych górach znajduje się renomowany, czterogwiazdkowy Hotel Paradiso, słynący z dostępu do magicznej studni i wody o niezwykłych właściwościach.  Jest on prowadzony przez babkę i jej wciąż walczące między sobą dzieci. Właścicielka to typowa starsza pani ceniąca sobie porządek i przykładająca ogromną wagę do znajdującego się w hotelu ołtarzyka oddającego cześć jej zmarłemu małżonkowi. Jej syn, to tęskniący za prawdziwą miłością kawaler, który doszukuje się wybranki swojego życia, w każdej, odwiedzającej to miejsce, kobiecie. Siostra, która uporczywie stara się modernizować wygląd hotelu, to przykład wyemancypowania. W Hotelu spotkamy także budzącego postrach kucharza, który z wszelkimi problemami radzi sobie w drastyczny, wręcz krwawy sposób, ale w środku jest delikatnym i wrażliwym amatorem psów i pluszowych misiów. Jest tam także pokojówka, kleptomaniaczka, zakochana bez wzajemności w synu właścicielki.

Do tego groteskowego miejsca ściągają różnego pokroju turyści będący oczywiście karykaturami tak dobrze znanych nam zachowań. W spektaklu, sceny rodem z horroru przeplatają się z tymi iście komediowymi, wywołującymi mimowolne salwy śmiechu. Ale to nie wszystko, Hotel Paradiso to także gratka dla wszystkich fanów pantomimy, akrobatyki, ale także tańca czy magicznych sztuczek. Elementem charakterystycznym są postaci pół-ludzi pół-stworów noszących olbrzymie, kuriozalne maski.  Na uwagę zasługują także staranne i pełne efektów specjalnych dekoracje, idealnie oddające atmosferę panującą w hotelu.

To zdecydowanie spektakl, którego nie można przegapić! My uśmiałyśmy się do łez, i mimo początkowego sceptycyzmu, byłyśmy pozytywnie zaskoczone. Czas więc na Was!

Spieszcie się, przedstawienie można oglądać w paryskim teatrze Bobino do 4 lutego!

Spectacle Hotel Paradiso

Hotel Paradiso

10 thoughts on “Witajcie w “Hotelu Paradiso”

  1. Miło przeczytać dobrze napisaną recenzję spektaklu (pantonimy) ze zdjęciami, które są doskonałym dowodem na to, że kostiumografom nie zabrakło inwencji. Siedząc na widowni, nie odrywałabym wzroku od tych niepokojących masek…

  2. Świetnie się zapowiada. Chętnie bym się wybrała, przyznam, że dawno nie byłam na żadnym spektaklu.

  3. Przyznam, że z przyjemnością obejrzała bym ten wyjątkowy spektakl. Świetna recenzja i przepiękne zdjęcia 🙂

  4. Groteska to narzędzie, które nigdy mnie nie zawodzi. Pierwsze, co rzuciło mi się w oczy, kiedy wszedłem przeczytać tekst, to te maski, stanowiące bardzo ciekawe rozwiązanie estetyczne. Czuję, że spektakl z całą galerią swoich psychicznie zróżnicowanych postaci z pewnością by mi się spodobał 🙂

    1. Maski są “nieruchome”. Sztuka jest bez słów czyli brak emocji werbalnej, dodatkowo nie widzimy też emocji na twarzy aktorów. I to jest właśnie niesamowite, że mimo wszystko artyści bez problemu potrafili wywołać poruszenie na sali.

  5. Ciekawa propozycja, zawsze będąc w innym mieście staram się połączyć to z wizytą w tamtejszym teatrze i obejrzeniem czegoś ciekawego.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *