W ubiegłym miesiącu pokochałam książkę: “Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem” Olivera Sacksa

Oliver Sacks

Ten intrygujący tytuł książki Olivera Sacksa to dobry chwyt marketingowy. Na mnie w każdym razie podziałał jak lep na muchy. Kupiłam, przeczytałam i okazało się, że to nie tylko przyciągający tytuł, ale również autentyczna historia. Pewien Doktor P. rzeczywiście pomylił swoją żonę z częścią garderoby. To skutek neurologicznej choroby. W tym opracowaniu przeczytacie jeszcze wiele innych, zadziwiających i niebywałych historii. Autor skupia się bowiem na tematyce medycznej powiązanej z neuropsychologią oraz z neurologią. Analizuje zachowania pacjentów u których zaszły zmiany w mózgu. Przedstawia nieprawdopodobne przypadki z którymi zetknął się osobiście podczas swojej praktyki lekarskiej.

Po tej lekturze nasuwa się, budząca spore obawy, refleksja: jak niewiele trzeba by ujawniły się lęki które drzemią ukryte w naszych umysłach. Mogą one zostać pobudzone poprzez chorobę  lub na skutek silnego wstrząsu. Pacjent jest narażony wtedy na ryzyko następstw neurologicznych w postaci m.in. niedowładów czy zaburzeń ogniskowych, takich jak np. afazja (częściowe lub całkowite zaburzenie mechanizmów programujących czynności mowy u człowieka, który już uprzednio opanował te czynności).

Następstwa te jednak nie zawsze muszą być deficytem, gdyż często przeplatają się one z nieprawdopodobnymi zdolnościami. Podczas konsultacji bliźniaków, lekarz przypadkowo rozsypał pudełko zapałek. Ci dwaj chłopcy nie potrafiący zrozumieć mechanizmu mnożenia i dzielenia, jak chórek wykrzyknęli 111. Zaskoczony Doktor Sacks, poświęcił dobrą chwilę aby sprawdzić. Policzył… było dokładnie 111 zapałek. Ale to nie wszystkie liczbowe umiejętności braci… Odpowiedzi, których potrafią udzielić wbiją w fotel niejednego fascynata cyferek.

Książka “Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem” opisuje niezwykle pasjonujący świat “genialnych idiotów” ( ludzie z zespołem sawanta czyli niepełnosprawni intelektualnie, ale wybitnie uzdolenieni) . Do życia potrafią oni podejść wyłącznie na poziomie myślenia konkretno-sytuacyjnego. Abstrakcja dla nich nie istnieje. Historie opisane przez Olivera Sacksa uczą szacunku do ludzi z zaburzeniami oraz ich zrozumienia. W szczególności pokazują nam, że każdy człowiek, zdrowy czy chory, jest wyjątkowy. Chętnie opowiedziałabym Wam więcej tych niewiarygodnych przypadków, ale zdecydowanie dokładniejsze informacje zdobędziecie czytając książkę.

Oliver Sacks

Oliver Sacks

14 thoughts on “W ubiegłym miesiącu pokochałam książkę: “Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem” Olivera Sacksa

  1. Tytuł rzeczywiście bardzo chwytliwy… tematyka mnie zainteresowała, chętnie przeczytam 😀

  2. Niezwykle intryguje mnie ten tytuł i to, że wiele osób ją poleca. Będę musiała po nią koniecznie sięgnąć. Pozdrawiam!

  3. Po tytule myślałam, że o jakiś kryminał chodzi 🙂

    1. Styl książki jest bardzo przystępny dla większości czytelników. Mało tam typowow naukowych zwrotów. Historię poszczególnych bohaterów są doskonale wplecione w wywody autora co nadaje dosyć lekki charakter książce o tak poważnej tematyce.

  4. Spotkałam się kiedyś z tym tytułem i tak mi utknął w pamięci, że od tego czasu bardzo chcę ją przeczytać 🙂 bardzo fajna recenzja

  5. Chciałabym zapoznać się także z tą książką autora, gdyż czytałam już na studiach jego ,,Muzykofilię” i bardzo mi się podobała! Jeżeli to coś w tym klimacie, a domyślam się, że tak, to musiała to być niezapomniana lektura! ☺

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *