Magda Zelewska na tropie zwyczajnie niezwyczajnych ludzi

fotograf podroznik

Odwiedziła już praktycznie wszystkie kontynenty. Poznała kultury i ludy, o których większość z nas nie ma zapewne pojęcia. Sfotografowała setki osób. A ostatnio, Magda Zelewska,  zaprosiła nas do swojego paryskiego mieszkania by opowiedzieć o swojej najświeższej podróży, którą odbyła do Nepalu.

Przy aromatycznych zapachach cytrusowych olejków, egzotycznym smaku ciasta z batatów i gorącej herbacie z imbiru po raz pierwszy usłyszałyśmy o konflikcie Nepalczyków z uchodźcami z Tybetu. Poznałyśmy losy rodziny na wygnaniu, na której utrzymanie pracuje kobieta. Okazuje się bowiem, że łatwiej jej wzbudzić współczucie wśród turystów, dzięki czemu osiąga lepsze obroty w sprzedaży pamiątek niż jej mąż.

Nieoczekiwanie jednak w rozmowie ciągle przewijał się temat Indonezji, kraju który Magda odwiedziła 2 lata temu. Jak się okazało, jedna z wysp Mentawai szczególnie skradła jej serce.  Słuchając opowieści tej fotograf i podróżnik nie trudno odgadnąć, że nie miałaby ona nic przeciwko by zamieszkać wśród społeczności, gdzie ponad połowa mężczyzn stanowią szamani. W grudniowym wydaniu miesięcznika Poznaj Świat z wielką empatią opisała życie mieszkańców żyjących u zachodnich wybrzeży Sumatry. Bardzo ciepło wypowiada się także o plemieniu Dani, które zamieszkuje Papuę. Według niej to “najplastyczniejsze i najbardziej pogodne plemię” z jakim miała dotychczas okazję spędzić trochę czasu.

Jak sama mówi, nieodłącznym elementem każdej wyprawy jest dogłębne poznanie historii napotkanych przez nią tubylców. Na potwierdzenie tej teorii wystarczy zerknąć na niesamowite zdjęcia jej autorstwa. Nie przedstawiają one jedynie sylwetek czy portretów napotkanej społeczności. Niosą one za sobą całą głębię historii tych ludzi. Śmiało zatem możemy napisać, że Magda posiada niezwykłą umiejętność fotografowania ludzkich dusz. Do podobnych wniosków doszli już wcześniej jurorzy konkursów fotograficznych, którzy uhonorowali naszą bohaterkę niejednym tytułem, w tym nagrodą Survival International, którą ceni sobie najbardziej z dotychczasowych osiągnięć fotograficznych.

Magda posiada niejeden talent. Kiedy ją poznałam nie wiedziałam jeszcze, że drzemie w niej aż taka potęga utrwalania obrazem wnętrza człowieka. Wtedy, na początku naszej znajomości (a było to przeszło 10 lat temu!) ujęła mnie iście aktorską  recytacją  wersetów z “Pinokia”. I uwierzcie mi, sam Pinokio nie zrobiłby tego lepiej. Dodatkowo jej liczne artykuły do gazet podróżniczych poświadczają tylko, że tak samo pięknie potrafi opowiadać obrazem jak i słowem.  

Co powiecie zatem na małą podróż do miejsc, o których być może istnieniu jeszcze nie wiecie ? Dzięki internetowej stronie naszej rodaczki, w mig przeniesiecie się z własnej kanapy do egzotycznych zakątków nieokiełznanego świata.

fotograf podroznik

@Magda Zelewska

fotograf podroznik

@Magda Zelewska

fotograf podroznik

@Magda Zelewska

fotograf podroznik

@Magda Zelewska

19 thoughts on “Magda Zelewska na tropie zwyczajnie niezwyczajnych ludzi

  1. Troszkę na kolanie i w pośpiechu napisane. Wybór zdjęć też jakby pospieszny. „Niejeden” pisze się razem. Myślę, ze Magda zasługuje na lepszy tekst.

  2. wow! jakie zdjęcia! zawsze mnie fascynowało to noszenie biżuterii na szyi i jej wydłużanie…. Lecę na stronę Magdy pooglądać więcej 🙂

  3. Nepal, to moja podroż marzeń praktycznie od dziecka. Faktycznie trochę mało zdjęć, no ale już wiem, gdzie szukać więcej.

  4. Podróże to zdecydowanie jedne z wartościowyszych doświadczeń w życiu człowieka.

  5. Te zdjecia idealnie oddaja przekaz artykulu. Najpierw szczerze rozesmiana dziewczynka, a chwile pozniej zamyslony chlopiec…
    Bylam tak ciekawa innych zdjec Magdy,ze najpierw przesiedzialam troche na jej stronie, a pozniej wrocilam by zostawic Wam komentarz i podziekowac za ten niesamowity artykul.
    Teraz bede wypatrywac zdjec z Nepalu bo to moje niespelnione marzenie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *