Zanim wyrzucisz choinkę

Świąteczna aura powoli opuszcza nasze domy. Pozbywamy się wszelkiego rodzaju okolicznościowych dekoracji, a co za tym idzie także choinek. Według tradycji bożonarodzeniowe drzewko powinno stać do 6 stycznia, czyli Święta Trzech Króli. Osoby decydujące się na ekologiczną, sztuczną  wersję drzewka, nie mają większego problemu – wystarczy spakować choinkę do kartonu i w nienaruszonym stanie wykorzystać za rok.

Co zrobić jednak, gdy zdecydowaliśmy się na żywe drzewko, które powoli zaczyna tracić swoje igły?

Najczęściej wmawiamy sobie, że najprościej i najlepiej złożyć ją w przewidzianym do tego miejscu w naszym mieście. Czy istnieją jednak inne rozwiązania, typowo w duchu zero waste?

Okazuje się bowiem, że choinki wcale nie muszą lądować na śmietniku. Poniżej przedstawiamy Wam kilka możliwości nadania jej „drugiego życia”. Oczywiście nie zapominajmy przedtem o dokładnym oczyszczeniu jej z bombek i wszelkich ozdób.

Sadzimy drzewka

Jeśli kupiliście drzewko w doniczce i posiada ono nieuszkodzone korzenie warto spróbować zasadzić je na działce lub w ogródku. Jeśli chcemy zwiększyć szanse na ‘przyjęcie się’ choinki, należy ją uprzednio zahartować, czyli wystawić na zewnątrz by przetrwała resztę zimy. Następnie w marcu można ją przesadzić do gruntu.

Jeśli nie macie ogrodu, czasami drzewko można oddać leśnikom, którzy podejmą się próby jego zasadzenia.

Drogocenne igły

Jeśli posiadacie przydomowy kompostownik, będzie on doskonałym miejscem dla Waszej choinki. Nada się on później do nawożenia między innymi Różaneczników.

Tymczasem warto wiedzieć, że igły sosny mają odczyn kwaśny i doskonale nadają się do nawożenia ogródków i trawników. Wystarczy rozsypać je w pożądanym miejscu, a poradzą one sobie doskonale z chwastami i odpędzą ślimaki od naszych roślin. W okresie zimowym igły chronią inne rośliny przed zamarznięciem.  

Herbatka ze Świerku i Jodły

To proste rozwiązanie dla tych, ktorzy nie posiadaja ogrodu. Nie pozbedziemy sie w ten sposób całego drzewka, ale zostanie ekologicznie zredukowane.

Pąki Świerku i Jodły są niezwykle bogate w witaminę C, posiadają właściwości przeciwzapalne i odpowiednio zaparzone pomogą przetrwać styczniowe, zimne wieczory.

Jak przyrządzić iglastą herbatkę? Kilka pączków Jodły lub Świerku zalewamy wrzątkiem, do smaku dodajemy plasterek cytryny lub pomarańczy, suszone jabłka, kilka goździków, opcjonalnie miód i gotowe.

Relaksująca kąpiel

Iglaki można wykorzystać także w…łazience! Jeśli jesteście fankami relaksacyjnych, aromatycznych kąpieli, to cos dla Was. Wybierzcie jeszcze zielone igły i kilka pęków z drzewa i ugotujcie. Tak przygotowany wywar dodajcie do wanny, po wcześniejszym odcedzeniu. Taka kąpiel ma same właściwości, pomaga w pozbyciu się kataru i przeziębienia i działa antybakteryjnie. Kąpiel z igliwiem ponadto usuwa napięcie spowodowane pracą umysłową i wyczerpaniem psychicznym, a także regeneruje zmęczoną zimą skórę. Do wanny warto także dodać kilka listków mięty.

Dla leniwych

Jeśli jednak mimo wszystko zdecydujecie się na wyrzucenie choinki, zastanówcie się nad możliwościami. Czasami choinki można oddać do ZOO, gdzie posłużą jako ściółka dla ptaków lub pokarm. Niektóre miasta organizują zbiórki choinek w celu ich ekologicznej utylizacji i przerabianiu na biomasę. Często choinki przyjmują także hodowcy kóz, te bowiem uwielbiają gałązki, które działają jako naturalny środek na odrobaczenie.

We Francji przed wyrzuceniem choinki na śmietnik warto zapakować ją w tzw ‘sac à sapin” (fr. worek na choinkę), z zakupu którego dochód jest przeznaczany na wsparcie osób niepełnosprawnych, jest on oczywiscie w 100 procentach biodegradowalny i kompostowalny.

co zrobic z choinka

co zrobic z choinka

5 thoughts on “Zanim wyrzucisz choinkę

  1. Do tej pory szłam po najmniejszej linii oporu, jeżeli chodzi o pozbywanie się choinki po świętach – wyrzucałam ją w odpowiedni dzień, aby służby porządkowe mogły ją bez problemu zabrać. Jednak w tym roku postanowiłam do tematu podejść bardziej w duchu zero waste i mimo że nie jestem takim hardkorem, aby stworzyć z niej kompostownik, to chyba uszczęśliwię nią ogródek pod oknami 🙂

  2. Instrukcja, która powinna zawisnąć na klatkach schodowych wielu bloków. Niestety teraz właśnie czas jak pod śmietnikami stoją całe rzędy choinek 🙁 smutny to mimo wszystko widok.

  3. Rewelacyjne podpowiedzi, że też nigdy na to nie wpadłam :0 Ja swoją choinkę zawsze spalam w kominku i cieszę się, że ładnie choć bardzo krótko pachnie. Mam trawniki i na pewno zastosuje Twoją radę. Dzięki.

  4. W tym roku kupilismy sztuczna choinke, ale dwa lata z rzedu w naszym domu goscila zywa choinka. Kupowalam takie w donicach, obie rosna teraz na moim podworku i maja sie swietnie 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *