Eko-gesty w Internecie

ekosia

Internet, w tym komputery, na dobre zadomowiły się w życiu większości z nas. Wiąże się to nie tylko z życiem zawodowym, ale także prywatnym. Nie musimy już się przemieszczać by zrobić zakupy. Ścinanych jest mniej drzew do produkcji papieru. Większy zasięg mają też publikacje dotyczące ochrony środowiska. Należy jednak przy tym zwrócić uwagę, że internetowy przemysł to prawie 10% emisji gazów cieplarnianych na całym świecie… I tak np. jeden wysłany mail równa się emisji 4 gram dwutlenku węgla, wyszukiwanie przez Google to już 7 ton dziennie, a roczne zasilanie jednego laptopa to równowartość (w CO2) przelotu samolotem na trasie Paryż-Londyn! Jak zatem ograniczyć zużycie energii nie rezygnując z dzisiejszej technologii ?

Ecosia, ekologiczna metawyszukiwarka

Przede wszystkim ogranicz liczbę konsultowanych stron. Możesz to zrobić w prosty sposób. Staraj się np. dobierać jak najtrafniej kluczowe słowa lub wpisuj bezpośrednio adres strony zamiast posługiwać się wyszukiwarką.

W razie potrzeby, korzystaj z ekologicznej metawyszukiwarki. Zainstaluj  już dziś Ekosię, gdyż będąc jej użytkownikiem wspomagasz sadzenie drzew. Ekosia wyposażona jest w linki sponsorowane, które generują przychód. 80% zysku z reklam przekazywanych jest na projekty związane z sadzeniem drzew na całym świecie. Dodatkowo Ekosia dba o prywatność swoich użytkowników. W ciągu 48 kasuje ona dane związane z wyszukiwaniem które nie są ani analizowane ani sprzedawane w celach komercyjnych.

My na co dzień korzystamy właśnie z Ekosi, ale tego typu wyszukiwarek jest więcej. Należą do nich m.in.: Ecogine oraz Lilo.

Mailowe eko-gesty

Wykasuj stare, niepotrzebne maile przechowywane w skrzynce. Usunięcie 30 maili pozwala na oszczędność zużycia jednej żarówki dziennie.

Wypisz się z newsletterów które już Cię nie interesują i których nawet nie czytasz (opcja ta pojawia się często na samym dole maila).

Wyłącz opcję powiadomień mailowych np. w mediach społecznościowych.

Zainstaluj antyspamowy filtr.

Zredukuj do minimum liczbę adresatów jednego maila. Nie wrzucaj w kopię całego działu jeśli naprawdę nie ma takiej potrzeby.

Nie drukuj maila bez konieczności.

Po skończonej pracy wyłącz komputer, nie zostawiaj go w trybie uśpienia całą noc.

Zaangażuj się

Zacznij od dziś wcielać w życie powyższe propozycje. Gdyby pomnożyć każdy najmniejszy gest jednej osoby przez ludność na całym świecie to wynik byłby rewelacyjny. Jedna kropla to jeszcze nie ocean, ale bez tej kropli nie byłoby morza.” Od teraz możesz być właśnie tą kroplą.

ekosia

ekosia

 

19 thoughts on “Eko-gesty w Internecie

 1. Pierwszy raz o tym słyszę! Coraz więcej ludzi w dzisiejszych czasach stawia na ekologię! 🙂

 2. Bardzo ciekawe – nie wiedziałam o tych rozwiązaniach, choć mocno się takimi tematami interesuję. Dzięki 🙂

 3. To jest niesamowite, że ekologia zawędrowała aż do internetu 🙂 Nie spotkałam się wcześniej z tą wyszukiwarką, a idea jest ciekawa i powinna trafić do szerszego grona zainteresowanych!

 4. Po pierwsze super dzieki za info ze jest to okienko aby wiecej mail nie przychodzily… mam tak zawalona poczte ze to az strach. Po drugie nawet nie wiedzialam ze sa takie wyszukiwarki! Z mila checia bede wspierac sadzenie drzew.

 5. Jestem pod wrażeniem, ponieważ pierwszy raz w życiu spotkałam się z ekologicznym podejściem do Internetu. Szacunek, bardzo interesujące spostrzeżenia 🙂

 6. Wariactwo 🙂
  Jestem po ochronie środowiska, ale nigdy nie słyszałem o takim podejściu do wujka Google’a i surfowania po internecie 😉

 7. Ekologia wkradnie się wszędzie. Jestem zaskoczony, nie wiedziałem, że trzymanie starych maili przekłada się na zużycie energii. Strach się bać ile żarówek byśmy zapaliły kasując nasze blogi?

 8. Nie słyszałam o Ekosi, a bardzo mi się ten pomysł podoba!
  Nie zdawałam też sobie sprawy z tego jak wielkie jest to obciążenie dla środowiska.

 9. Nigdy bym nie pomyślała o wyszukiwaniu w google’u jako o obciążaniu środowiska. Dzięki za uświadomienie mnie!

 10. Ciekawy tekst, szczególnie o tej emisji dwutlenku węgla, o czym się zapomina niestety, albo jest się nieświadomym… Ciekawa idea odnośnie tej wyszukiwarki.

 11. Cenne rady, o których niestety tak wiele osób zapomina. Począwszy od porządków w skrzynce e-mail, przez niechciane newslettery po wyłączanie laptopa. Sama przyznaję, biję się w pierś… i obiecuję poprawę. 🙂

 12. Ja mam wrażenie, że czego byśmy nie robili, będzie źle dla środowiska. Rezygnujemy z papierowych wersji książek, czasopism, oficjalnych pism. Próbując być eko – najwyraźniej i tak szkodzimy, bo ładujemy komputery, telefony, czytniki ebook…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *