Ścieżka holownicza w Oksytanii, kiedyś miejsce wysiłku dla koni dziś malownicza promenada dla turystów

chemin de halage

Wydrążona przez człowieka w skale, między dwoma malowniczymi francuskimi miejscowościami: Saint-Cirq Lapopie  i Bouziès (około 590 km na południe od Paryża), biegnąca  wzdłuż rzeki Lot, jest idealnym miejscem dla spacerowiczów . Z wakacyjnych odkryć to właśnie chemin de halage czyli ścieżka holownicza urzekła mnie najbardziej.

Najpierw trochę historii

Ta ścieżka holownicza w Oksytanii została skonstruowana w 1845 r. Pomagała łodziom o płaskim dnie, ciągniętym przez konie,  w przeprawie przez nurt rzeki. Najczęściej były to  łodzie zaopatrzeniowe, które wracały z Bordeaux dokąd dostarczały wino z pobliskiego Cahors, suszone śliwki oraz kraniki do beczek na wino.

W 1926 r. rzeka Lot została zdeklasowana jako śródlądowa droga wodna. Dopiero w 1990r otworzono ją ponownie do żeglugi.

Nieco wcześniej jednak, bo w 1985r Daniel Monnier, rzeźbiarz z Tuluzy, w ramach projektu regeneracji żeglugi na rzece Lot, podjął się realizacji płaskorzeźby w wydrążonych skałach. Zaprezentował na niej swoją  wizję rzeki wraz z jej florą i fauną.   

Turystyczna promenada

Spacer można zacząć od urokliwej miejscowości, Saint Cirq Lapopie, skąd rozciąga się panorama na pobliskie tereny. W 2012r otrzymała ona tytuł ulubionej miejscowości Francuzów. Na codzien zamieszkuje ją jedynie 200 mieszkańców. Natomiast w sezonie odwiedza ją, aż 40 000 turystów! Wybierając start w tej właśnie miejscowości czeka Was 10km pieszej wędrówki (tam i z powrotem) podczas której natraficie na 300 metrową ścieżkę wyżłobioną  wśród skał, wysoką na 2 metry. To dokładnie w tym miejscu można podziwiać prace Daniela Monnier.

Jeśli jesteście jednak amatorami krótszych spacerów, to warto za punkt wyjścia obrać miejscowości Bouziès. Wtedy będziecie mieli do przejścia jedynie 3km (tam i z powrotem).

chemin de halage

chemin de halage

Ścieżka holownicza w Oksytanii

chemin de halage

chemine de halage

Ścieżka holownicza w Oksytanii

chemin de halage

 

 

 

7 thoughts on “Ścieżka holownicza w Oksytanii, kiedyś miejsce wysiłku dla koni dziś malownicza promenada dla turystów

  1. Wow świetny post, mega zdjęcia!!
    Pozdrawiam; justynaax.blogspot.com

  2. Bardzo ciekawe miejsce. Nie wiem czy miałabym odwagę spacerować najbardziej wąskimi odcinkami (lęk wysokości), ale myślę, że dla takich widoków warto się przełamać. Miło, że odkrywasz przed nami takie malownicze zakątki, może się człowiek chociaż odrobinę rozmarzyć 🙂

  3. Nigdy nawet nie słyszałam o tym miejscu – pięknie tam! Wiesz może, czy tą ścieżką można spacerować przez cały rok, czy też jest to tylko sezonowa atrakcja?

  4. Naprawdę pięknie tam 😉 świetnie ze takie miejsca, zamiast popadać w ruinę mogą cieszyć oko 😉

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *