Ubrania z drugiej ręki, czyli nasze paryskie adresy

 

We Francji kończą się powoli coroczne, letnie wyprzedaże. Tradycyjnie przyciągają one rzesze zakupoholiczek, ale… nie nas!  Owszem lubimy  kupować tanio, ale też z głową i mamy na to nasze wypróbowane sposoby oraz adresy. Przede wszystkim jesteśmy zwolenniczkami zakupów z drugiej ręki. Po pierwsze ubrania są tańsze i dzięki temu możemy pozwolić sobie na te lepsze jakościowo, a po drugie kieruje nami również filozofia recyklingu. Ograniczamy ilość odpadów i tym samym produkcji.

Gdzie zatem głównie kupujemy ubrania?

Lumpeksy

Zwane także popularnie ciucholandami lub second handami. Albo się je uwielbia, albo zwyczajnie omija z daleka. My zdecydowanie należymy do tej pierwszej grupy!

Jeśli lubicie szperać i buszować między wieszakami, a do tego nie przeszkadza Wam specyficzny typowo lumpeksowy zapach jest to miejsce dla Was! Znajdziecie tam nie tylko odzież, ale także bieliznę, obuwie, a także różnego rodzaju akcesoria modowe. Za co uwielbiamy je więc tak bardzo? Można znaleźć tam ubrania unikatowe, często świetnej jakości i wyglądające na ‘nienoszone’, które w łatwy sposób pozwolą nam skompletować oryginalna garderobę, wyróżniającą się spośród tego co proponują nam sieciówki.

Ponadto zakupy w lumpeksie to wsparcie rynku wtórnego, a co za tym idzie ukłon w stronę środowiska.

W Paryżu polecamy Wam tak zwane Kilo Shopy, czyli lumpeksy, w których kupujemy głównie ubrania na wagę, a cena za kilogram zmienia się np. w zależności od dnia tygodnia, ale można tam też znaleźć ubrania już wycenione.

Inne tego typu to np. Vintage Standards

Obuwie

Teoretycznie używane obuwie można dostać w każdym lumpeksie. Owszem znajdziemy czasami parę, która posłuży nam jeszcze jakiś czas, ale niestety są to w większości buty zwyczajnie zużyte, które kolorem i zapachem odstraszą niejedną osobę.

Mamy jednak dobrą nowinę dla wszystkich fanów butów vintage! Istnieją second handy poświęcone tylko i wyłącznie obuwiu. Są one zazwyczaj dobrych marek, nie posiadają śladów użytkowania, a co najważniejsze ich retro charakter wyróżni Was z tłumu!

Nam bardzo spodobał się mały i niepozorny sklep La petite fripe shoes, mimo dość wygórowanych cen, obuwie jest świetnej jakości, a do tego niezwykle wygodne!

 

Violette Sauvage

Violette Sauvage to stowarzyszenie, które organizuje (najczęściej dwa razy w miesiącu)  ogromny ciuchowy pchli targ dla paryskich fashionistek. Jego pierwotne założenie to bezpośrednia wyprzedaż noszonych ubrań z wyłączeniem sieciówek takich jak np. Zara czy H&M (chociaż z takimi również się tam spotkałam). Organizatorzy faworyzują również lokalne francuskie marki. Wydarzenie organizowane jest już od 6 lat, najczęściej w Paryżu, ale coraz częściej wychodzi poza granice tego miasta.

Każda chętna osoba może zgłosić się do wyprzedaży własnych ubrań za odpowiednią opłatą, która jest zdecydowanie wyższa od sprzedaży na tzw. francuskim brocante. Adekwatnie jednak, tutaj macie większe szanse by lepiej (czytaj drożej) sprzedać swoje ciuchy. Wiemy, bo testowałyśmy. Często również płatny jest wstęp dla kupujących (1€ lub 2€).

Troc Party

To impreza najczęściej organizowana wśród znajomych lub znajomych znajomych i w domowym zaciszu. Nie ma tutaj obrotu pieniądzem. To wydarzenie polega wyłącznie na wymianie towaru. Coraz większą popularnością cieszą się troc party tematyczne takie jak ubrania dziecięce, luksusowe lub np. akcesoria. A jeśli nie uda się wszystkiego wymienić to ubrania można zabrać z powrotem lub przekazać stowarzyszeniom charytatywnym takim jak np. francuski Emmaüs, Secours Populaire lub wrzucić do odpowiednich ulicznych kontenerów.

My polecamy Troc Party organizowane bardzo często w paryskiej La Recyclerie.

A może i Wy macie jakieś swoje ulubione adresy (niekoniecznie paryskie), którymi chętnie się podzielicie?

 

5 thoughts on “Ubrania z drugiej ręki, czyli nasze paryskie adresy

  1. Cudowne zestawienie, jak tylko będę miała okazję na pewno sprawdzę te adresy <3

  2. Nie raz kupuję w ciuchlandach i uda mi się znaleźć tam taaakie perełki ,a nawet ubrania z metkami.Pozatym te ubrania są naprawdę w większości dobrej jakości 🙂

  3. Ja bardzo lubię chodzić po second hand-ach, ale rzeczywiście ciężko ram kupić buty. Można za to znaleźć sporo perełek, zwłaszcza jeżeli chodzi się regularnie

  4. Uwielbiam! Uwielbiam! a że ja umiem jeszcze szyć?! to rzeczy przyniesione często przerabiam, albo szukam w SH samych tkanin…a bywają perełki czasem i to w takich małych zapyziałych ciucholandach.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *