Bambusowe szczotkowanie

Szczotkowanie zębów to obowiązkowy element naszej codziennej rutyny. O tym, że o higienę jamy ustnej należy dbać z wielu powodów, pisać chyba nie musimy. Stomatolodzy twierdzą, że średnia żywotność szczoteczki do zębów to 2-3 miesiące. Powinno się ją również wymienić po każdym przeziębieniu uwzględniającym infekcję jamy ustnej. Te tradycyjne, dostępne w każdym sklepie, wykonane są zwykle z pochodnych ropy naftowej. W ich skład wchodzi również toksyczne BPA (bisfenol A). Warto również wiedzieć, że czas rozkładu takiej szczoteczki to nawet 400 lat!

Dlatego też zalecamy Wam pozbyć się plastikowej szczoteczki już dzisiaj i przerzucić się na bambusowe szczotkowanie!

Bambusowe i ekologiczne

Co wyróżnia bambusowe szczoteczki? Przede wszystkim ich prostota i naturalność. Warto wiedzieć, że bambus to najszybciej rosnąca roślina na ziemi. To również surowiec o dużej wytrzymałości i niezwykłych właściwościach. Mało kto wie, że dzięki naturalnemu wydzielaniu jonów ujemnych, bambus pomaga utrzymać florę bakteryjną jamy ustnej na odpowiednim poziomie. Ten, używany do produkcji szoteczek, to tak zwany Bambus Moso. Nie jest jednak to ten sam Bambus którym żywią się pandy. Pochodzi on tylko i wyłącznie z prywatnych hodowli, a jego uprawa nie wymaga dodatku pestycydów, a to dzięki naturalnym właściwościom antybakteryjnym tej rośliny. Ponadto włosie takiej szczoteczki jest wykonane z Nylonu-6 lub 4, który jest nie tylko w stu procentach biodegradowalny, ale także niezwykle łagodny dla dziąseł.

Użytkowanie i recykling

Żywotność szczoteczki bambusowej jest taka sama jak tej wykonanej z plastiku, niemniej jednak wpływ na środowisko jest nieoceniony. Jeśli chcemy utrzymać taką szczoteczkę przy życiu trochę dłużej, warto o nią odpowiednio zadbać. Przede wszystkim zawsze wypłukujemy szczoteczkę pod bieżącą wodą, dbając o to by nie pozostawały na niej resztki pasty. Warto także sięgnąć po pasty bez dodatku fluoru. Bambus potrafi także wchodzić w kontakt z wodą. Może wówczas zmienić kolor lub być podatnym na odbarwienia. Pamiętajcie, aby zawsze dać szczoteczce drugie życie, na przykład wykorzystując ją do czyszczenia fug! Jeśli jednak chcecie wyrzucić bambusową szczoteczkę,wrzućcie ją do kompostownika albo do specjalnego kosza do recyklingu. W ten sposób zniknie ona w zaledwie 6 miesięcy. Ważne jest również, aby odczepić włosie od trzonka, gdyż oba elementy rozkładają się osobno ! Szczoteczki w różnych rozmiarach (dla dorosłych lub dzieci) i o różnej twardości włosia kupicie między innymi przez Internet TUTAJ.

 

4 thoughts on “Bambusowe szczotkowanie

  1. wow, ja tez nigdy nie slyszalam o bambusowych szczoteczkach do zebow….chociaz znam bambusowe skarpetki 😛 btw na prawde sa swietne 🙂 pomysl bardzo innowacyjny i zdecydowanie ciekawy 🙂

  2. Wow! Bardzo mi się podobają, przede wszystkim pod względem idei, choć na co dzień i tak nie zrezygnuję ze szczoteczki elektrycznej 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *