Nasiona chia czyli jedna z najzdrowszych żywności na świecie

Chia to nasiona roślin szałwii hiszpańskiej, które rosną naturalnie w Ameryce Południowej. Dawniej (4000 lat temu) chia były ważnym elementem diety Azteków. Dużo później bo dopiero w 2009 roku zostały zatwierdzone przez Unię Europejską jako produkt spożywczy. Zwykle uprawiane ekologicznie, nie są modyfikowane genetycznie (bez GMO) i naturalnie wolne od glutenu.Coraz częściej można je spotkać w ofertach sklepów internetowych lub EKO. Spożywane są głównie przez ludzi mających na celu zdrowe odżywianie.

Wartości odżywcze

Skąd takie zainteresowanie tymi drobnymi nasionami? Okazuje się, że są one bardzo wartościowe pod względem odżywczym, a jednocześnie zawierają małą ilość kalorii.

Zawierają nie tylko błonnik,ale jak się okazuje są bogatsze w kwas omega-3 niż łosoś atlantycki. Mają również więcej wapnia niż mleko i więcej żelaza niż szpinak !

Już 2 łyżki stołowe tych nasion zaspokajają ⅓ zapotrzebowania na ważne minerały.

Wpływ na organizm

Ich działanie na organizm można streścić krótko, wzmacniają oraz dają poczucie nasycenia. Ale to nie koniec listy, gdyż zapobiegają także rozwojowi nowotworów, obniżają ciśnienie krwi, regulują trawienie, koją nerwy i wzmacniają kości.

Regularne spożywanie chia sprzyja odpowiedniemu nawodnieniu organizmu, ponieważ nasiona te łatwo absorbują wodę. Właściwość ta jest ważna przede wszystkim dla sportowców.

Jak spożywać nasiona chia?

Ich przygotowanie do spożycia jest bardzo łatwe. Przede wszystkim nie muszą być mielone. Ze względu na ich neutralny smak, chia mogą być dodawane prawie do wszystkiego.Można je bowiem jeść na surowo, namoczone w soku lub dodawać do jogurtów. Sprawdzą się także jako uzupełnienie do sałatek, ciast czy chleba.

Warto jednak wiedzieć,że wskazane jest ich moczenie w dowolnym płynie przed spożyciem.  Dzięki temu rozwinie się ich  żelatynowa powłoka (podobnie jak siemię lniane), która pomaga im szybko przedostać się przez przewód pokarmowy.

My proponujemy Wam prosty przepis na popularny w Meksyku napój – chia fresca. Wystarczy namoczć łyżkę nasion chia w szklance wody. Po 30 minutach dodać 2 łyżeczki miodu i sok z limonki. I gotowe !

Na zdrowie !

14 thoughts on “Nasiona chia czyli jedna z najzdrowszych żywności na świecie

  1. Każdego ranka piję wodę z nasionami chia. Zazwyczaj zalewam nasiona dzień wcześniej, rano dolewam ciepłej wody. Czasem dodaję cytryny i miodu. Sprawdza się świetnie!

  2. Powiem szczerze, że odkąd zaczęłam regularnie spożywać nasiona chia, to bardzo poprawiła mi się odporność. Mniej więcej 3 lata temu rozpoczęłam moją przygodę z tymi nasionami i od tej pory prawie w ogóle nie choruję. Dopadają mnie od czasu do czasu zatoki, ale na to akurat one chyba nie za wiele mogą pomóc.

  3. Musze się do nich przekonać. Leży opakowanie w szafce i woła mnie już od kilku tygodni

  4. Powiem szczerze, że nie za bardzo rozumiem fenomen tych ziarenek. Jadłam je przez pewien czas, nie zauważyłam żadnego wpływu na mój organizm. Gdzie siemię lniane już po pierwszym tygodniu dało o sobie znać 😉

    1. Mam dokladnie te same odczucia. Stosuje chia od przeszlo pol roku i nie zaobserwowalam zadnych efektow, ani tych pozytywnych ani negatywnych. Moze przerzuce sie zatem na siemie lniane?

  5. Nasiona chia to dla mnie po prostu moda, którą rozpowszechniają znani ludzie. Nasze rodzime siemię jest o wiele lepsze i oczywiście tańsze.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *