Alarm smogowy? Nie daj się!

Wysokie stężenie zanieczyszczenia powietrza to ostatnio numer jeden w mediach. Zdarza się, że dozwolone normy zostają przekroczone nawet o kilkaset procent!!! Takie alarmy pojawiły się w ubiegłych miesiącach między innymi w dwóch europejskich stolicach, Warszawie i Paryżu.

Przemysł oraz transport to główne czynniki na to wpływające. Z uwagi na swoją mobilność ten rodzaj zanieczyszczenia jest najbardziej niebezpieczny. Jego działanie jest naszego zdrowia i środowiska fatalne.

Skutki smogu

Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem może skrócić długość życia. W Polsce z tego powodu co roku umiera ok. 48 tysięcy osób. Smog wpływa liczbę zachorowań na choroby układu oddechowego. Utrudnia on wymianę gazową w płucach, co powoduje obciążenie serca. Ma ponadto zły wpływ na najmłodszych szczególnie w okresie prenatalnym oraz osób starszych.

Zareaguj nim będzie za późno!

Przede wszystkim wybierz rower lub środki komunikacji miejskiej zamiast własnego auta. Ogranicz odpady poprzez wybór przedmiotów wielorazowego użytku ( zerknij do naszego działu “Ekologia”). Idź na zakupy z koszykiem wiklinowym lub płócienną torbą – odmawiaj plastikowych toreb. Kupuj produkty najoszczędniej zapakowane (np. pasta w tubce nie potrzebuje kartonowego pudełka). To tylko najprostsze gesty, dzięki którym już dziś możesz podjąć walkę z trującym powietrzem.

Jak się chronić?

Co zrobić w przypadku kiedy zanieczyszczenia powietrza przekracza dozwoloną normę ? Najlepszym sposobem jest ograniczenie  przebywania na otwartej przestrzeni.

Jeśli jednak  musisz się przemieszczać po mieście czy to na rowerze czy pieszo skorzystaj z innowacyjnego pomysłu startupu WAIR czyli specjalnej chusty z filtrem. Jest to jednocześnie estetyczny i wygodny element garderoby, ale przede wszystkim skuteczny w walce z zanieczyszczeniem powietrza. Dodatkowo wspierany przez specjalną, darmową aplikację mobilną SUP’AIRMAN, która informuje o wysokim stężeniu zanieczyszczenia, wskazuje kiedy należy założyć chustę lub po prostu zmienić trasę.

Aktualnie w przedsprzedaży do wyboru są  3 modele w różnych kolorach. Dostawa przewidziana jest dopiero wiosną.

2 thoughts on “Alarm smogowy? Nie daj się!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *