Domowej roboty mydło z kasztanów

mydlo z kasztanow domowej roboty

Bociany już odleciały, dni zrobiły się krótsze a na paryskich chodnikach i w parkach mamy coraz więcej kasztanów, które razem z Alicją pieczołowicie zbieramy. Nie, nie lepimy z nich jesiennych ludzików. Dla nas są one idealnym surowcem do domowych wyrobów kosmetycznych. Ponieważ łatwo się pienią (posiadają bowiem saponinę) robimy z nich mydło i płyn do kąpieli. Dysponują one nie tylko właściwościami myjącymi,ale także działają  łagodząco oraz obkurczają naczynia krwionośne.

Jak zrobić kostkę mydła z kasztanów

Za pomocą obieraczki, obierz skórkę z 10 świeżych kasztanów. Następnie zetrzyj je na tarce lub zmiksuj. Dodaj do nich 1,5 szklanki wody i doprowadź do wrzenia. Jeśli chcesz otrzymać gładką masę, możesz je wcześniej zblendować. Gotuj ok 2-3 minut, intensywnie mieszając. Otrzymaną masę wyciśnij za pomocą ścierki lub sitka. Następnie uformuj z niej mydło i wysusz w miejscu suchym i przewiewnym.

Jak zrobić mydło i żel w płynie w jednym

Tutaj podobnie potrzebować będziemy 10 świeżych kasztanów bez skórki, które należy zalać destylowaną wodą (200 ml) i zblendować. Mieszając, gotujemy 3 minuty na ogniu i gotowe.

Survivalowe mydło z kasztanów

Jeśli kiedyś znajdziecie się w sytuacji survival to warto wiedzieć, że liście kasztanowca również zawierają sporo saponin. Aby się umyć wystarczy zerwać  kilka liści, zgniesć je na papkę, następnie polać wodą i można robić toaletę.

Wady i zalety

Domowej roboty mydło z kasztanów posiada jedną wadę : bardzo szybko pleśnieje. Jego przydatność wynosi 2-3 dni. Dlaczego zatem warto je mimo wszystko robić ? Okazuje się, że czarna lista kosmetyków, których długotrwałe i nadmierne używanie szkodzi ludzkiemu organizmowi jest długa (patrz tutaj). Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, iż pozornie bezpieczne dla zdrowia produkty pielęgnacyjne, w nadmiarze mogą okazać się rakotwórcze! Tego typu informacje uświadamiają nam,że warto szukać nowych sposobów pielęgnacji. Jeśli zatem jest to możliwe przygotuj dla siebie kosmetyki domowej roboty korzystając ze składników roślinnych lub sięgnij po naturalne.

mydlo z kasztanow

mydlo z kasztanow

mydlo z kasztanow

 

 

5 thoughts on “Domowej roboty mydło z kasztanów

  1. Wow, nigdy bym nie pomyślał, że z kasztanów można zrobić mydło :D. Dodaje do rzeczy do zrobienia w wolnej chwili :))

  2. Wow, brzmi super, muszę spróbować, tym bardziej, że coraz bliżej mi do naturalnych kosmetyków 🙂 A jak jest z jego zapachem?

  3. O nie, 2-3 dni? To ja jednak wolę zrobić mydło z NaOH 🙂 Nie miałabym cierpliwości do tego 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *