Proste aplikacje mobilne, które pomogą w zakupach zdrowszej żywności

zdrowa zywnosc

Świadome zakupy to nie tylko wybór tych artykułów, które rzeczywiście potrzebujemy, ale jeśli chodzi o żywność to również kupowanie produktów zdrowych. Część z nich zawiera sztuczne konserwanty, emulgatory, stabilizatory, zagęstniki oraz inne E elementy które mogą mieć niekorzystny wpływ na nasz organizm. Ale czy wiecie,że np. nie wszystkie E dodatki są szkodliwe ? Aby przestudiować każdą etykietę znajdującą się na opakowaniach to potrzeba po pierwsze czasu, a po drugie  wiedzy.  Na całe szczęście w dobie aplikacji mobilnych znalazłyśmy proste rozwiązania, które na pewno pomogą w szybszej selekcji tych artykułów dzięki, którym unikniecie niepożądanych składników w żywności.

Na naszej liście ulubionych aplikacji, które używamy podczas pobytu w Polsce są aż 3 propozycje.

Zdrowe zakupy 

Wystarczy zeskanować kod kreskowy produktu aby otrzymać listę jego składników z dokładnym opisem każdego z nich. Można również wpisać zapytanie dotyczące pojedynczego składnika.

Tutaj bez dokładnego czytania, dzięki “buźkom” dowiemy się bardzo szybko czy warto produkt kupić czy też zastąpić go podobnym.

aplikacja zdrowe zakupyaplikacja zdrowe zakupy

Wiesz co jesz

To podobna aplikacja do powyższej z tą różnicą,że nie skanujemy kodu produktu a ręcznie wpisujemy wybrany składnik aby otrzymać wyczerpujący opis. Dodatkowo składniki zostały podzielone na różne kategorie takie jak aromaty, barwniki konserwanty itp…Dzięki Wiesz Co Jesz, można sprawdzić czy dane składniki są adekwatne do stosowanej diety lub potrzeb.

Wersja podstawowa (czyli Wiesz co jesz Lite) darmowa, wersja rozbudowana kosztuje 2.29 zł. 

aplikacja zdrowa zywnosc

eFood

Ta aplikacja odkrywa przed nami tajemnice składników E. Wskazuje ryzyko lub korzyści, jakie niesie za sobą spożycie danego elementu .Podobnie jak w “Zdrowe zakupy” i tutaj można skanować kody kreskowe lub szukać produktu za pomocą specjalnej wyszukiwarki. Każdy komponent opisany jest według schematu: źródło, zagrożenie/ryzyko – oficjalne dane, zagrożenie/ryzyko – domniemanie, nie wzięte pod uwagę przy tworzeniu legislacji, korzyści dla organizmu, dopuszczalne dzienne spożycie, poziomy w żywności, normy prawne, a nawet kraje, w których jest on zakazany!

 

apliakacje e food

 

Jeśli mieszkacie we Francji to zerknijcie na naszą francuską wersję  tego artykułu, gdzie przedstawiamy dwie aplikacje dostępne we Francji.

11 thoughts on “Proste aplikacje mobilne, które pomogą w zakupach zdrowszej żywności

 1. Pora sciagnac aplikacje. Probowalam czytac etykiety i tak jak piszecie, zabiera to zbyt duzo czasu i czesto nie mam pojecia o czym czytam. Taka aplikacja bedzie w sam raz.

 2. Często sprawdzałem w google czy dany produkt jest jadalny a tu taka prosta sprawa 🙂 Już zainstalowane

  1. Testowałyśmy wszystkie, ale zdecydowanie polecamy zdrowe zakupy.
   Na codzien jednak mieszkając we Francji używamy Yuki (opisałyśmy ją we francuskiej wersji tego artykułu)

 3. do tej pory czytałam etykiety ale głównie na zasadzie im mniej składników tym lepiej, może czas iść z duchem postępem i osiągnięciami i ściągnąć te aplikacje. Super, że je opisałyście

 4. Dokładnie tę samą metodę stosowałam za nim odkryłam tę aplikację. Liczba niezrozumiałych składników mnie przerażała więc doszłam do wniosku,że im mniej tym lepiej.

 5. Bardzo lubię powyższe aplikacje. To m.in. dzięki nim nauczyłam się, które jedzenie jest zdrowe, a które nie do końca

 6. Świetne aplikacje, nie korzystałam do tej pory z niczego podobnego, bo na mój telefon nic już nie wchodziło, ale mam nowy aparat, więc moge poszaleć i pościągać

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *