Kawa z mlekiem roślinnym? Poproszę!

 

Wiele osób ceni sobie mleko zwierzęce, głównie krowie, ze względu na jego bogaty smak i śnieżnobiały kolor.  Niestety, nie każdy może je spożywać, w tym osoby z nietolerancją laktozy, alergicy na białka mleka czy weganie. Często podkreśla się, że osoby dorosłe nie powinny wogóle pić mleka krowiego, między innymi ze względu na wysoką zawartość tłuszczów, cholesterolu i w związku z rozwojem niektórych schorzeń, np. artretyzmu i chorób wątroby.

Czy istnieje zatem smaczna i przede wszystkim zdrowsza alternatywa? Tak! Nasza odpowiedź – mleko roślinne!

Migdałowe, sojowe, kokosowe, orkiszowe…

Jedno jest pewne, wśród mlek roślinnych każdy znajdzie coś dla siebie. Występują w różnych wersjach smakowych, najczęściej produkuje się je jednak z orzechów, nasion i zbóż. Przygotowywane na bazie wody są dużo zdrowsze i mniej kaloryczne od mleka krowiego. Są ponadto doskonałym źródłem witamin i minerałów. Dzięki niskiej zawartości białek i braku laktozy są doskonałe dla osób o spowolnionym metabolizmie, mających problemy trawienne.  

Mleka roślinne znajdziecie bez problemu w sklepach ze zdrową żywnością lub większych marketach. My polecamy Wam jednak domową produkcję!  W ten sposób macie pewność, że w waszym mleku nie ma zbędnych dodatków, typu cukier czy sól i konserwantów.  

Kusząca jest także sama cena domowego, dużo niższa od tego sklepowego.

Robimy mleko migdałowe

To jedno z naszych ulubionych mlek roślinnych. Jest dziecinnie łatwe w przygotowaniu i posiada wiele cennych właściwości.

Mleko migdałowe jest niezwykle odżywcze, dlatego polecane dla osób o niskim poziomie energii. Podobnie jak inne tego typu wyroby roślinne, łatwo się trawi. Obniża poziom cholesterolu, zapobiega osteoporozie,  a dzięki znacznej zawartości potasu korzystnie wpływa na mózg i mięśnie. Jest także cenione ze względu na wysoką zawartość magnezu, żelaza, wapnia i witaminy E.

Do przygotowania domowego mleka migdałowego potrzebować będziecie:

  • szklankę migdałów (najlepiej blanszowanych)
  • 4 szklanki wody mineralnej
  • według upodobania: 3 łyżki syropu z agawy/miodu/ksylitolu

Migdały zalewamy trzema szklankami wody i zostawiamy na noc. Następnie blendujemy wszystko razem z dodatkiem np. miodu. Przelewamy przez sitko dodatkowo wyłożone gazą lub bawełnianą ścierką.  Otrzymane mleko rozrabiamy dodatkowo z jedną szklanką wody mineralnej i gotowe!

Mleko należy przechowywać w lodówce, najlepiej w szklanej butelce lub karafce.

Uwaga! Ma  jednak krótki okres przydatności do spożycia, wytrzymuje w lodówce 3-4 dni!

7 thoughts on “Kawa z mlekiem roślinnym? Poproszę!

  1. Domowej roboty najlepsze 🙂 Tanie i proste w przygotowaniu, ponadto unikamy konserwantów, polepszaczy smaku i dodatku cukru.

  2. Kocham mleko migdałowe! Świetny post 😉
    Pozdrawiam; justynaax.blogspot.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *