Namiętność jednej kobiety do wielu mężczyzn, czyli powieść “W tych ramionach”

Powieść Camille Laurens “ W tych ramionach” ukazała się 17 lat temu. Mimo że jej  autorka to francuska, w nasze ręce wpadła dopiero niedawno i to za zasługą polskiego wydawnictwa Drzewo Babel. Nie tytuł, nie autor i nie okładka (mimo,że twórczość Michała Batorego niezwykle cenimy) nas zainteresowały tyle, co sam opis książki, a dokładnie jej główny temat, czyli mężczyźni.

“To ma być książka o mężczyznach, o umiłowaniu mężczyzn: te ukochane przedmioty, kochające podmioty, będą przedmiotem i podmiotem książki. Mężczyźni w ogóle, wszyscy – ci, co po prostu są i nic poza ich płcią o nich nie wiadomo (…)”

Powieść tę można zdecydowanie traktować jako autobiografię samej autorki. Porusza ona relacje z mężczyznami, którzy pojawili się w jej życiu – od ojca po męża, kochanka, wydawcę czy przypadkowo spotkanego przechodnia. Krótkie rozdziały o każdym z nich przerywane są kroniką spotkań z psychoanalitykiem, którego pewnego dnia spotkała na ulicy i zapragnęła poznać bliżej. To jemu przedstawia rozważania na temat każdego z mężczyzn. To jemu opowiada o swoich spełnionych namiętnościach. To również jego uwodzi na cotygodniowych seansach.  

Po przeczytaniu tej krótkiej powieści naszkicuje nam się idealny portret okrutnego mężczyzny, tego który zdradza ale także tego czułego opiekuna, wymarzonego partnera.

To jednak przede wszystkim obraz kobiety, autorki i bohaterki o skłonnościach do nimfomanii, która nie tylko jest zdradzana, ale która również zdradza, poluje, uwodzi. I sama ma kilka ról, obok bycia żoną i kochanką, jest jednocześnie matką.

Książka niesamowicie wciąga, ale nie wolno jej czytać za szybko. Tutaj należy delektować się każdym zdaniem i niecodzienną formą by na przykład nie przegapić niezwykle prostej, ale jakże obrazowej charakterystyki dziadka. Zamknięta jest ona jedynie w dwunastu zdaniach. Tylko tyle potrzeba by stanął przed nami starszy pan, dziadek Camille Laurens. I tak po kolei, słowo po słowie, zdanie po zdaniu buduje ona dla nas sylwetkę każdego swojego mężczyzny.

Ta odważna książka, zdecydowanie spodoba się kobietom. Każda z nas mogłaby przecież pisać o facetach swojego życia. Ale nie każda potrafi. Camille Laurens podejmuje wyzwanie. I robi  to idealnie.  

A mężczyźni? Oni przeczytają ją z próżności, by dowiedzieć się,  jak na nich patrzy pełna namiętności francuska pisarka. Jak na nich patrzy kobieta.

 

8 thoughts on “Namiętność jednej kobiety do wielu mężczyzn, czyli powieść “W tych ramionach”

  1. Ciekawa okładka, choć mnie bardziej zaciekawiła Camilla Lackberg i jej książka w tle;)

  2. Bardzo cenię sobie literaturę faktu, biografie i autobiografie szczególnie. W przypadku książki którą proponujesz nachodzi kolejny element, który w literaturze cenię – niewygodny i kontrowersyjny temat. Jestem ciekawa w jaki sposób został zaprezentowany.

  3. Gdzieś już widziałam okładkę tej książki, ale nie zatrzymałam się przy niej na dłużej. Twoja recenzja bardzo mnie zaciekawiła i sprawiła, że przy najbliższej okazji sięgnę po tę lekturę. Lubię opowieści napisane oszczędnym, ale pięknym językiem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *