Festiwal OuiShare, wydarzenie które łączy!

photo: © www.StefanoBorghi.com

Bliskie Ci są pojęcia takie jak: ekonomia współdzielona, open source, innowacyjność, mobilność miejska, a także popularna ostatnio ideologia zero waste? Festiwal Ouishare, to zatem wydarzenie, które musisz znać i  na którym nie powinno Cię zabraknąć!

O OuiShare słów kilka

Czytaj: “We Share”, czyli współdzielimy. Jest to organizacja pozarządowa, kolektyw i think tank, powstały w 2012 roku w Paryżu, którego głównym założeniem jest promocja pomysłów oraz projektów związanych z tak zwanym społeczeństwem obywatelskim, otwartym oraz aktywnie współpracującym. Początkowo cała idea OuiShare opierała się na przelotnych spotkaniach osób zainteresowanych ekonomią współdzieloną, wymianą opinii i dyskusją wraz z innymi  kreatywnymi osobami, chcącymi być częścią tego dynamicznego przedsięwzięcia. Koncept szybko wzbudził zainteresowanie i zaczął gromadzić osoby z wielu miast europejskich, ale także Ameryki Południowej czy Północnej.

OuiShare wyznaje zatem walory takie jak współpraca, współdzielenie, otwartość, pełna transparencyjność, brak podziałów, alternatywne metody zarządzania i technologie.

5. edycja Festiwalu Ouishare

Tegoroczny, 5 już, Festiwal OuiShare odbył się w dniach 5-7 lipca w podparyskim Pantin.  Wydarzenie to odbywa się także w Barcelonie oraz Rio.

Przez trzy dni OuiShare zgromadził przedsiębiorców, liderów, organizacje i startupy zainteresowane wspólna debatą na temat ekonomii współdzielonej, wzajemnej współpracy i aktywnej zmiany w obrębie rządu i społeczeństwa.

Hasło przewodnie 5. edycji to: “Miasta całego świata – łączcie się”. Konferencje, debaty i zajęcia grupowe skupiały się zatem wokół tematyki miast i ich mieszkańców jako centrum transformacji i poszukiwania odpowiedzi na pytanie w jaki sposób technologie cyfrowe oraz kultura współdzielenia mogą stanowić podstawę tej przemiany.

Każdy z 3 dni festiwalu odpowiadał innej tematyce:

1 – Przyszłość rynku pracy, Civic technology (z ang. dosł. technologia obywatelska), kolektywy Freelance (osób pracujących na zlecenie)

2 –  Dane, Mobilność jako usługa oraz żywność

3 –   Miasta współdzielone, otwarte innowacje, inteligentne miasta i ich sieć

Wśród zaproszonych gości pojawiły się takie znakomitości jak:

Mark Watts – dyrektor organizacji C40. Grupa ta zrzesza 40 metropolii, które podjęły wspólną akcję na rzecz ochrony klimatu.

Pia Mancini – współzałożycielka Open Collectiv, DemocracyEarth a także  DemocracyOS, znana między innymi ze swojego przemówienia TED “W jaki sposób zaktualizować demokracje do współczesnych czasów”

Alastair Parvin – projektant, współzałożyciel fundacji WikiHouse

Anil Kumar Gupta- profesor, założyciel fundacji Honey Bee Network.

Pascal Canfindyrektor generalny WWF France

Pelną listę możecie zobaczyć tutaj: http://paris.ouisharefest.com/schedule/

OuiShare Festiwal to także zabawa, muzyka, ekologia, wspólne medytacje no i przede wszystkim networking, czyli poznawanie nowych osób, nawiązywanie kontaktów i wymiana opinii! To także 3 dni, które potrafią całkowicie zmienić Wasze poglądy i stać się motywacją do wspólnego działania i zmieniania świata!

Kto wie, może niedługo OuiShare Fest zawita także i w Polsce!?

photo: © www.StefanoBorghi.com
photo: © www.StefanoBorghi.com
photo: © www.StefanoBorghi.com
photo: © www.StefanoBorghi.com
photo: © www.StefanoBorghi.com
photo: © www.StefanoBorghi.com

6 thoughts on “Festiwal OuiShare, wydarzenie które łączy!

  1. To musiało być fascynujące doświadczenie. Przyznam CI się, że nie słyszałam prawie o żadnym z zagadnień, które opisujesz, oprócz ZeroWaste, ale jestem w stanie wyobrazić sobie jakie fajne są wszystkie te idee. Sama z chęcią wzięłabym udział w takim wydarzeniu.

  2. Co prawda chyba faktycznie na tak dużą skalę w Polsce nie było eventu dotyczącego Sharing Economy, ale coraz częściej ta tematyka jest poruszana. Np. z tego co pamiętam z początkiem roku na Śniadaniu w Ambasadzie Krakowian było spotkanie poświęcone właśnie ekonomii współdzielenia 😉

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *